Fen Konuları
Tüm Konular

Gezegen modelleri nasıl yapılır?

Malzemeler: gezegen renklerine uygun ip,beyaz ya da şeffaf ağaç tutkalı,balon,tavanı boyamak için su bazlı gece mavisi ya da siyah boya,isteğe göre kırmızı beyaz sarı mavi sprey boyalar,gezegenler için ampuller ve tavana bağlantı yapmak için duylar,yıldız seklinde kalıplar için plastik tabak
YAPILIŞI:
1-balonlar istenilen büyüklükte şişirilir ve bağlanır.isteğe bağlı olarak üzerlerine vazelin sürülür.vazelin tutkalın balon yapışmasını engelleyeceğinden patlatıldığında çökme olmadan çıkması sağlanır.
2-tutkal çok az sulandırılır ve isteğe bağlı olarak içine toz şeker eklenir.toz seker daha sert olmasını sağlar.
3-ipler tutkal içinden geçirilir ve balonların etrafına sarılır.iki üç gün sıcak bı yerde kurumaya bırakılır.
4-kuruduktan sonra balonlar patlatılıp çıkartılır.üst tarafları artı seklinde kesilerek dışa doğru açtırılır.ampul duya tıkılıp buradan içeri koyulur ve kesilen yer tekrar kapatılıp tutkallanır ve ya aynı renkte iple dikilir.
5-plastik tabaklara çeşitli büyüklerde yıldız ve galaksi kalıpları çizilerek kesilir.
6-tavan su bazlı boya ile boyanır.elektrik bağlantısı kabloları yerleştirilir.gezegenlerın takılacağı yerlere kancalar takılır.
plastik tabaklara kesilen kalıplar ve sprey boyalarla tavana yıldız ve galaksiler yapılır. galaksileri sprey boya ile kalıp olmadan da çizebilirsiniz.
7-gezegenler yerlerine takılır ve elektrik bağlantısı yapılır

 

Hazırlayan: Döndü Topkaya

Bu konu 57597 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman