Fen Konuları
Tüm Konular

Hava Basıncı Deneyi

 

Deney için 0.5 ve 1.5 litrelik iki boş pet şişeye ve sıcak suya ihtiyacımız vardır.Sıcak suyumuzu ilk önce 0.5 l olan pet şişeye koyup şişenin tüm yüzeylerinin bu sıcak sudan etkilenmesini sağlayarak içindeki basıncı azaltıyoruz.Daha sonra şişenin kapağını kapatarak şişenin içindeki basınçla hava basıncının eşitleninceye kadar şişenin büzüşmesinin durmasını bekliyoruz.Aynı işlemi şişenin boyutunun etkisini gözlemlemek için 1.5 litrelik şişede de deniyoruz. 

İki basınç eşitlenince şişenin yüzeyindeki büzüşme duruyor ve şişenin hacmi küçülüyor.Hava basıncın maddelere yaptığı basıncı bu deneyle gözle görebiliriz.Deney sonunda şişelerin son şekli bu hale geliyor.

Bu konu 3327 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Merve Karaoglu
Ekleme Tarihi : 06 Ocak 2016 Çarşamba 23:16
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/mervekaraoglu/
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman