Fen Konuları
Tüm Konular

Sigaranın zararları deneyi nasıl yapılır?

2 litrelik pet şişe,sigara,kalem ucu,peçete ve balon şişirme pompası ile görsel,kalıcı , eğlenceli sigaranın zararlarının gözlemlediğimiz deney.

Öncelikle tükenmez kalem ucunu ortasından kesiyoruz. Sonra pet şişenin alt tarafına kalem sıkışıp girecek şekilde delik açıyoruz. Kestiğimiz kalem ucunu delikten geçirip sıcak silikon tabancasıyla sağlamlaştırıyoruz(su sızmaması için) Pet şişenin kapağına sigara girecek şekilde delik açıp sigaramızı geçiriyoruz. Düzeneğimiz hazır.

 

Pet şişeye su koyup ateşliyoruz sigarayı ve alt tarafta musluk olarak kullandığımız kalem ucunu açıyoruz(Kalem ucundaki delik de silikonla kapatılmalı su sızmaması için)

Su akarken sigaranın dumanı şişede birikiyor.

su akışı durduktan sonra pompa ile içerideki havayı temizliyoruz(tabi biten sigarayı çıkarıp pet şişenin ağzına peçetemizi geçirerek)

Pet şişe temizlenirken bütün duman peçetede katran oluşturuyor. Böyece akciğerlerimize giren dumanı ve damar tıkanıklığını anlatmak çok kolay hale geliyor.

Bu konu 24189 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Faik Özata
Ekleme Tarihi : 18 Ekim 2014 Cumartesi 10:11
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/faikozata/
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman