Fen Videoları
Tüm Liste

Elektroskop yapalim

 

Elektroskop yapalım: Bir cismin elektrikle yüklü olup olmadığını anlamamıza yarar.elektrik yüklü ise hangi cins elektrikle yüklü olduğunu anlamamıza yarar. Boş şişeyi ortadan kestik.şişenin kapağını çivi ile deldik.dikdörtgen şeklinde alüminyum folyoyu kestik.bu alüminyum folyoyu çividen geçirdik.daha sonra kapağı şişeye geçirdik. plastik tarak ile saçımızı taradığımızda saçımız pozitif yüklü olur.plastik tarak ise negatif yük ile yüklenir.nötr bir elektroskoba negatif yüklü bir cismi dokundurduğumuzda yapraklar açılır.çünkü elektroskopta aynı yük ile yüklenir.nötr bir elektroskoba pozitif bir cisim dokundurulduğunda yapraklar açılır.çünkü elektroskopta aynı yük ile yüklenmiştir.pozitif yüklü elektroskopa negatif bir cisim dokundurulursa yapraklar kapanır.negatif yüklü elektroskopa pozitif bir cisim dokundurulursa yapraklar kapanır.çünkü aynı elektrik yüklü cisimler birbirini iter.farklı elektrik yüklü cisimler birbirini çeker. yaprakları açık elektroskopun metal çubuğunu iletken tel ile toprağa dokundurduğumuzda yapraklar kapanır.çünkü elektrik yükleri toprağa geçmiştir.

Bu video 9189 kez izlendi
Videoyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Yaşar Alkan
Ekleme Tarihi : 30 Ocak 2015 Cuma 18:46
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/yasaralkan/
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman