TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
3 Boyutlu TV Teknolojisinde Türk İmzası
TEKNOLOJİ 13 Şubat 2014 Perşembe 01:02 | 1358 Kez okundu

Türk araştırmacıların önderliğinde Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen 3 boyutlu TV projesini yürüten ekip önemli aşamalar kaydetti. Bilkent Üniversitesi`nin koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalara 7 ülkeden çoğunluğu üniversite ve araştırma enstitüsü 19 kuruluş katılıyor.


Projeye göre, yeni televizyonlar sehpa gibi yatay bir düzlemde üstüne ışık vererek görüntü sağlayacak. Bilim kurgu filmlerindeki holografik görüntülere benzeyecek 3 boyutlu televizyonun etrafında dönülse de görüntü çıplak gözle net bir şekilde izlenebilecek.
 
3 boyutlu sinemalardaki gibi sabit bir yerden ve gözlükle izlenmek zorunda kalmadan, seyirci Güncel Teknoloji Haberlerielini görüntünün içine sokabilecek, ancak sadece ışığa temas etmiş olacak. 3 boyutlu televizyon sayesinde görüntüler daha canlı izlenebilecek. Örneğin bir futbol maçı sehpanın üstünde 3 boyutlu izlenirken, stadyumda izleniyormuş havası verilebilecek.
 
Proje Koordinatörü Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Onural, 3 yıl önce başlatılan ve AB 6. Çerçeve Programı dahilinde yürütülen 3 boyutlu TV projesinin 8 ay içerisinde tamamlanacağını bildirdi.
 
Projeye, 7 ülkedeki 19 kuruluştan 180 araştırmacının katıldığını belirten Onural, araştırmacıların tamamının dünyada iyi tanınan bilim adamlarından oluştuğunu kaydetti.
 
Onural, 5 Türk, 7 Alman, 2 İngiliz, 2 Finlandiyalı, 1 Çek ve 1 Bulgar bilim adamının yer aldığı projede DVD ve VCD gibi buluşların mucitlerinin de yer aldığını söyleyerek, Türkiye`den ve Avrupa`dan çok önemli bilim adamlarının yer aldığı bu projenin başarıya ulaşacağına inandığını, AB`nin böyle bir projeyi desteklemesinin amacının teknolojide Amerika ve Japonya`dan geri kalmayıp, aksine bu devlerin önüne geçmek olduğunu belirtti.
 
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular