TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
`5 yıldızlı` devlet okulu
TEKNOLOJİ 03 Mayıs 2014 Cumartesi 15:03 | 2499 Kez okundu

Ender Türkkan
MUĞLA`nın Marmaris İlçesi`ndeki Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi, devlet, okul yönetimi, vatandaş, sivil toplum örgütleri ve belediyenin ortaklaşa çabalarıyla beş yıldızlı otel görünümünde, üniversite kampuslarına benzer niteliğe kavuştu.

BEŞ YILDIZLI OTEL GÖRÜNÜMÜNDE OKULDAN KARELER

Görenlerin hayranlığını gizleyemediği okul, 1994`te devletin tahsis ettiği Çıldır Mahallesi`ndeki beş dönümlük arazi üzerine işadamı Ahmet Urkay tarafından, içinde 21 dersliğin bulunduğu üç katlı bina olarak inşa edildi. Hizmete girdiği 1994-95 eğitim yılından itibaren müdür olarak görev alan Kadir Turhan, 2003`te yenilenme atağı başlattı. Bunun için okul aile birliğinin yanı sıra hayırsever kişi ve kuruluşlarla yerel yönetime başvurdu. Devletten kaynak almadan lisenin dış ve iç cephesi yenilendi, ek bina yapımı için gerekli başvurular yapıldı.

O dönem Marmaris`te yaşayan 7`nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kaymakam Cemalettin Özdemir ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan`ın da çabalarıyla Ekim 2004`te Ankara`dan ek bina izni çıktı. 2005 başında ilk temel atıldı. İnşaat sürerken 2005-2006 eğitim yılı öncesi Kadir Turhan emekli olup görevden ayrılınca yerine genç Müdür Yardımcısı Eren Ateş atandı. Gümüşhane Kelkit doğumlu, Cumhuriyet Üniversitesi mezunu Eren Ateş, yenilenme çabalarına ivme kazandırdı.

Bir yandan yeni binanın yapımı sürerken, Eren Ateş de eski binanın modernizasyonu için okul aile birliğiyle birlikte hayırsever kişi ve kuruluşlarla Marmaris Belediyesi`yle sürdürülen temasları sıklaştırdı. 2006-2007 dönemine girilmeden ek bina bitti ama bu kez hummalı bir modernizasyon çalışması start aldı. Beş dönümlük bahçenin içindeki bin 500 metrekarelik alanın üzerinde yükselen 4 bin 500 metrekare kullanım alanına, 30 dersliğe sahip iki bina, hayırseverlerin ayni yardımlarıyla konforlu hale getirildi. Okul aile birliği üyelerinin de zaman zaman gece gündüz emek verdiği çalışmalarda, zeminin tamamı granit kaplandı, sıcak ve soğuk havanın etkisini kırmak amacıyla tüm sınıflarla koridorlarına klima monte edildi, pencereler çift camlı hale getirildi, okulun içini de dışını da 24 saat gözetleyen 16 güvenlik kamerası yerleştirildi.

MESİRE YERİ GİBİ BAHÇE

35 eğitimcinin görev yaptığı, 448 öğrencisi bulunan lise, yeni haliyle 2006-2007 dönemine girdi. Müdür Vekili Ateş ile okul aile birliği yeniliklerine devam etti. Marmaris Belediyesi isteklerini geri çevirmedi, 2007-2008 dönemi öncesi okulun bahçesini yeniledi. Onlarca palmiye, çam ve narenciye ağacının dikildiği bahçeye, öğrencilerin yararlanması için oturma bankları, çardaklar, mini amfi ve spor sahası kazandırıldı.

SEKİZ KİŞİLİK SINIFTA DERS

Edebiyat, coğrafya, fizik, kimya, biyoloji ve tarihle sekiz kişilik yabancı dil sınıfları oluşturuldu. Bu sınıflara tahta yerine sinevizyon sistemi getirildi. 30 dersliğe de bilgisayarla televizyon monte edildi. 30 öğrencinin aynı anda oturarak yararlanabileceği, binlerce kitabın yer aldığı kütüphane hizmete girdi. Son derece hijyen ve modern görünüme sahip öğrenci kantiniyle öğretmenler odası için her sabah beşer gazete alınmaya başlandı. Okul, özel bir banka tarafından ücret talep edilmeksizin 1 milyon YTL karşılığı sigortalandı. Değeri milyonlarca YTL`yi bulan ayni yardımları yapan ve sayıları şimdiye dek 42`yi kişi ve kuruluşlar için onur köşesi oluşturuldu, isimleri teşhir edildi. Bu arada yeni binanın, üst katındaki 370 metrekarelik alana konferans salonuyla zemin katında 200 metrekarelik bölüme fitness merkezi yapımına start verildi. Okulun Müdür Vekili Eren Ateş, önümüzdeki dönem koridorlara 15 bilgisayar koymak, ve her öğrenciye ait bir dolabın olmasını sağlamak için girişim başlattıklarını söyledi.

ÖĞRENCİLER DAHA DA BAŞARILI

Öğrencilerinin başarısının düşük olması halinde yapılanların hiçbir değeri olmayacağını dile getiren, Eren Ateş, “Ancak öğrencilerimiz bizi mahcup etmedi. Bugüne kadar yedi dönem mezun verdik. Beş dönem üniversiteye yerleştirme sıralamasında Muğla birinciliğini elde ettik. 2005-2006 döneminde Türkiye 16`ncı olduk. Eğitimci, vatandaş, kuruluş ve belediyemize okulumuzun bu hale gelmesinde büyük emek verdikleri için, öğrencilerimize bu çabaları sonuçsuz bırakmadıkları için teşekkür ederim” dedi.

İSVEÇ`TE BÖYLE OKUL YOK

Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi`nin öğrenci temsilcisi Mehmet Kayhan da okulundan övgüyle söz etti. Lise öncesi eğitimini İsveç`in Stockholm kentinde yaptığını belirten Kayhan, “Marmaris gibi cennet bir kentte böylesine güzel bir okulda öğrenci olmak bizim için mutluluk verici. Ben İsveç`te böyle güzel ve modern okula rastlamadım” dedi.

KAMPUS GİBİ

Türkiye`de böyle bir devlet okulunu görmediğini belirten, otel işletmeciliği yapan Okul Aile Birliği Başkanı Sevtap Köklü de “Devlet, vatandaş işbirliğinin en güzel örneklerinden birini sergilediğimize, üniversite kampusu görünümü ve niteliğindeki lisemizde okuyan öğrencilerimizin Türkiye`deki en şanslı öğrencileri olduğuna inanıyorum” dedi.

BEŞ YILDIZLI OTEL GÖRÜNÜMÜNDE

Okulun çevre düzenlemesine katkıda bulunan Marmaris Belediyesi`nin CHP`li Başkanı Ali Acar, Halıcı Ahmet Urkay Lisesi`ni diğer okulların yanı sıra turizmcilerin de örnek almasını istedi. Acar, “Marmaris`te çok az sayıda beş yıldızlı otel var. Diğer otellerin büyük bir bölümü, geçmişte yaşanan çarpık yapılaşma nedeniyle göze hoş gözükmüyor. Beş yıldızlı otel görümündeki Halıcı Ahmet Urkay Lisesi, herkese örnek olmalı” diye konuştu.

 

hürriyet

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular