TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
6.7.8. Sınıf Fen ve Teknoloji Kitaplarındaki Yanlışlıklar
TEKNOLOJİ 03 Haziran 2013 Pazartesi 10:55 | 62538 Kez okundu

 

8. sınıf

 

 

 

28. sayfada bulunan çaprazlama örneklerinde farelerin kahverengi ve siyah olanları çaprazlanıyor. Burada dominant olan siyah karakterin yanında farenin kahverengi geni bulundurup bulundurmadığı belirtilmeden homozigot bir döl gibi çaprazlamaya devam ediliyor. Yani heterezigot(melez döl) olabileceği hesap edilmemiş. Soruda siyah farenin homozigot(arı döl) ya da heterezigot(melez döl)olup olmadığının belirtilmemesi öğrencileri yanlışa sürükler. İkinci dölde oluşan yavrularından ss olanın fenotipi Siyah yerine Kahverengi olmalıydı.

*Mayozda üreme hücrelerinin meydana gelişini, DNA`nın yapısında genlerin ne olduğunu ve genetik şifreleri görmeden kalıtıma başlanmıştır buda yapılandırıcı yaklaşımın genel mantığına aykırı bir öğrenme şeklidir.


7. Sınıf

konusunda geçen sene plüton gezegeninin bilim adamlarınca artık gezegen olmaktan çıkarıldığı yazılmakta fakat diğer taraftan güneş gezegeninin en küçük ikinci gezegeni olarak merkür verilmektedir. (Sayfa 258)

 

6.Sınıf

Hücre ve Organeller anlatılırken farklı bölgelerdeki kitaplar arasında farklılıklar bulunmakta.Mesela  lizozom, ribozom, E. R., gibi organellere bazı kitaplar yer vermiş bazıları yer vermemiştir. Yine geçen sene ribozom organeli ile ilgili öğrenci kitaplarında herhangi bir unsur yokken SBS sınavında ribozom organelinin adı çıkmıştı. Burada da bir dengesizlik yaratmıştır.Bu konuya net bir açıklık getirilmelidir.

 

Eklemeler yapılacaktır.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular