TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Ahmedinejad, Soykırım Anıtıı`nı ziyaretten vazgeçti
TEKNOLOJİ 23 Ocak 2014 Perşembe 07:08 | 1266 Kez okundu
Ahmedinejad, Soykırım Anıtıı`nı ziyaretten vazgeçti

İki günlük resmi temaslarda bulunmak üzere dün Ermenistan`a giden İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bugün sabah saatlerinde beklenmedik bir şekilde ziyaretini ya
İki günlük resmi temaslarda bulunmak üzere dün Ermenistan`a giden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad bugün sabah saatlerinde beklenmedik bir şekilde ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndü.

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi`nden yapılan açıklamada İran Cumhurbaşkanı`nın bugün gerçekleşmesi planlanan programlarını iptal ederek erkenden ülkesine döndüğü belirtildi. Ahmedinejad`ın bugün 1915 olayları ile ilgili anıta çelenk koyması ve Ermenistan parlamentosunda da bir konuşma yapması bekleniyordu. Itar-Tass haber ajansı ziyaretin kesilmesini `beklenmedik iç gelişmeler` nedeni ile olduğunu açıkladı.

AHMEDİNEJAD: `ERMENİSTAN`IN YANINDAYIZ.`

İran Cumhurbaşkanı önceki gün gerçekleşen temaslarında `soykırım` ifadesini kullanmamaya özen gösterdi ancak, 1915 olayları ile ilgili ülkesinin her zaman Erivan`ın yanında olduğunu söyledi. Tahran`ın olaylarla ilgili iki bakışı olduğunu ifade eden İran Cumhurbaşkanı, "Birincisi, her ülke tarihini hatırlamalı, ama yüzünü geleceğe çevirmeli. Bu geçmişin tekrarlanmasını önler. İkincisi de İran her zaman Ermensitan`ın yanında yer almıştır." değerlendirmesinde bulundu.


Erivan`ın bağımsız ve güçlü olmasından Tahran`ın memnuniyet duyacağını ifade eden Ahmedinejad, "Bu Kafkaslarda istikrarlı bir yapının devamına yardımcı olur. İran tüm sorunların diplomasi ile çözülmesinden yana." açıklamasını yaptı.


Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan da iki liderin görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında 26 Ekim`den itibaren Megri üzerinden yeni havayolu ulaşımının başlaması, finans ve bankacılık sektöründe ortak yatırım projeleri, Araks nehri üzerine iki adet hidroelektrik santral kurulması konularında anlaşmalar imzaladıklarını söyledi. Koçaryan bu gelişmelerin iki ülke ilişkilerinde ulaşılan seviyeyi gösterdiğine işaret etti.


İran Cumhurbaşkanı Erivan Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı ve madalya ile ödüllendirildi. Rektör Aram Simonyan törende yaptığı konuşmada madalyayı Ermenistan`la İran arasında gelişen ilişkilere sağladıkları büyük katkıdan dolayı İran Cumhurbaşkanı`na vermeyi uygun gördüklerini söyledi.


İran`la enerji alanındaki lişkilerini geliştiren Erivan yeni petrol rafinerilerinin inşası konusunda anlaşmalar imzaladı. Rusya`nın karşı çıkmasına rağmen doğal gaz boru hattı inşasını devam ettiren Ermanistan hat tamamlandığında Tahran`dan yıllık 2,5 milyar metreküp doğalgaz ithal edecek. İran Ermenistan arasında inşa edilecek yeni demiryolu hattı ile ilgili de ön hazırlık anlaşması imzalandı. İran önceki ay da Hazar Denizi üzerinden yeni bir ulaşım yolu açarak Orta Asya ve Rusya`nın güneyinden gelen kamyonların Ermenistan`a geçişini sağlıyor.CİHAN
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular