TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Anadolu liselerine sınavsız girilecek
TEKNOLOJİ 07 Eylül 2013 Cumartesi 02:29 | 8355 Kez okundu

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, "Herkese Anadolu Lisesi" projesinin ayrıntılarını anlattı: 2014`e kadar düz liseler peyderpey Anadolu lisesi olacak; öğrenciler ortaöğretim başarı puanına göre Anadolu ve meslek liselerine yerleştirilecek; sosyal ve fen liseleri sınavla öğrenci alacak.


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2014`te kadar "Düz liselerin Anadolu liselerine" dönüştürülmesi projesini, bakanlık görevine gelmesinden 6 ay sonra başlattığını söyledi. Çubukçu, "Anadolu liseleri düz liseler gibi vasıfsız olacak" eleştirilerini haksızlık olarak nitelendirdi. Sistemin başarısı için okulların alt yapısına ve İngilizce eğitimine yatırım yaptıklarını anlatan Çubukçu, şunları söyledi:

Her yıl üçte bir değişim

"Bu nedenle İngilizce öğretmeni sayısını artırdık. Dersliklerin alt yapısını iyileştirmeye çalıştık. Şimdi yapmak istediğimiz, her yıl üçte bir oranında düz liseyi, Anadolu lisesine dönüştürerek, 2014 sonunda projeyi tamamlamak."

Eleştirileri biliyorum

“Eleştirileri biliyorum. ‘Düz liseleri Anadolu lisesi yapmayacak. Anadolu liseleri düz liseye dönüşecek` deniliyor. Biz böyle olmaması için her türlü önlemi alıyoruz. Amacımız, çocuğun ortaöğretim başarı puanına göre Anadolu liseleri veya meslek liselerine yönlendirilmesini sağlamak.”

Dershanelere kötü haber

“Avrupa`da olduğu gibi başarı puanına göre Anadolu lisesi veya meslek lisesine gidecek öğrenci ayrımı yapılacak. Sadece fen liseleri ile sosyal bilimler liseleri için sınav yapılacak. Diğer sınavlar kalkacağı için öğrencilerin sınav sayısı ve dershane gitme oranı düşecek. Meslek lisesinde eğitim alan öğrenci, başarılı olursa Anadolu lisesine, burada eğitimi sürenler başarısız olursa, meslek lisesine geçme olanağına sahip olacak. Çünkü lise 9-10`uncu sınıflarda aynı dersleri görecekler.”

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası