Dosyalarda Araştır Fenokulunda Araştır
1489 Online (1163 Mobil)
TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Başvuran 20 Öğretmene Bilim Eğitimde Astronomi Eğitimi
TEKNOLOJİ 08 Mayıs 2014 Perşembe 09:07 | 4385 Kez okundu

Bilim Eğitimde Astronomi
2009 Dünya Astronomi Yılı etkinlikleri kapsamında, bilim eğitiminde astronominin etkin kullanımının sağlanmasını hedefleyen bir eğitim programı gerçekleşecektir. TÜBİTAK ve Sabancı Üniversitesi tarafından desteklenecek program ilköğretim ikinci kademe fen bilgisi öğretmenleri ile ortaöğretim fizik öğretmenlerine yöneliktir. Programı başarı ile tamamlayan katılımcıların sertifika almaya hak kazanacağı bu programa ön başvurular http://astrons.sabanciuniv.edu/astroed/ adresindeki formun doldulması ile gerçekleşecektir.


Projenin Amacı ve Yöntemi Hakkında
Bu projede astronomi tabanlı uygulamalarının, yürürlükteki öğretim müfredatı çerçevesinde fen bilgisi ve fizik ders konularına örnekleyici olarak nasıl kullanılabileceği, böylece fen bilgisi ve fizik öğretiminin daha etkin ve akılda kalıcı hale nasıl getirilebileceğinin gösterilmesini amaçlıyoruz. Temel astronomi gözlemlerinin gerçekleştiği gökyüzünün dileyen herkese açık, eşsiz bir laboratuar olduğu vurgusuyla, astronomi, uzay bilimleri ve teknolojilerine ilgiyi artırmayı, bilim ve teknoloji okur-yazarlığını geliştirmeyi hedefliyoruz.

Projenin yöntemi şu şekilde özetlenebilir; katılımcı öğretmenlerin belirlenmesi ve hazırlık evresinin ardından Ekim 2008 – Haziran 2009 arası ayda bir çalıştay düzenleyerek, katılımcı öğretmenlere yerküre, ay, güneş sistemi ve gezegenler, yıldızlar, uzay bilimi ve uzay teknolojileri gibi konuları içeren ve kolayca temin edilebilecek malzeme ile sınıf içi uygulamada kullanılabilecek fen bilgisi deney modüllerini, gerekli tüm temel ve teknik bilgilerle birlikte aktaracağız. Takiben katılımcı öğretmenlerden tanıtılan bu modülleri kendi öğrencileri ile sınıf ortamında kullanmalarını bekleyecek ve öğrencilerin konuyu anlama derecelerini belirleyecek testleri uygulayarak sonuçlarını ve kendi izlenimlerini diğer katılımcı öğretmenlerle paylaşmalarını arzu edeceğiz.

http://astrons.sabanciuniv.edu/astroed/

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score