Dosyalarda Araştır Fenokulunda Araştır
1286 Online (1008 Mobil)
TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Bilim adamlarını şaşırtan keşif
TEKNOLOJİ 17 Nisan 2013 Çarşamba 12:47 | 1968 Kez okundu

Bilim adamlarını şaşırtan keşif


Bilim adamları, Samanyolu Galaksisi`nin bir yılda doğurduğu yıldızdan çok daha fazlasını bir günde doğuran bir galaksi keşfetti. Yılda 740 yeni yıldız doğuran galaksinin bu kadar hızlı bir yıldız doğum oranına sahip olması bilim adamlarını şaşkınlık içinde bıraktı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi`nin (NASA) Chandra X-ışın teleskobunu kullanan astronomlar, yılda 740 yeni yıldız doğuran devasa bir galaksi bulduklarını açıkladı.

Astronomların şimdiye kadar gördüğü en parlak X-ışını parıltısını veren galaksiler kümesi içinde yer alan galaksi, Dünya`dan 5,7 milyar ışık yılı uzakta bulunuyor.

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmada, keşfedilen galaksinin büyüklüğü, türü ve yaşı dikkate alındığında bu kadar hızlı bir yıldız doğum oranına sahip olmasının anlaşılmaz olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmacılardan Harvard Üniversitesi görevlisi Ryan Foley, "Aslında 6 milyar yaşındaki bu galaksi, kırmızı ve ölü olarak tanımladığımız galaksiler sınıfında yer alıyor. Bu tür bir galaksinin bu kadar çok yeni yıldız doğurması, bizim şu ana kadar evrenle ilgili bilgilerimizin sınırlarını aşıyor" dedi.

85 astronomdan oluşan araştırmacılar ekibi, galaksiye küllerinden yeniden doğan Anka kuşu anlamına gelen "Phoenix" adını verdi.

Uzak galaksiler kümesinin en büyüğü olan Phoenix Galaksi`si, günde 2 yıldız doğuruyor ve galaksiler kümesinin merkezinde yer alıyor.

Dünya`nın içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi, yılda sadece bir yıldız doğururken çarpışan galaksiler ise Anka Galaksisi`nden çok daha fazla yıldız doğuruyor.

A.A. Hürriyet

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
1. Dönem LGS konu kapsamlı High Score