TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Bir arı gerçekten gülümseyebilir mi
TEKNOLOJİ 17 Şubat 2013 Pazar 17:33 | 2680 Kez okundu

Yaşar İliksiz`in haberi

Chris Cox 40 yaşında amatör bir fotoğraf ustası. İngiltere Krallığına bağlı kontluk devletlerinden Cornwall`ın Newquay şehrinin yakınlarında bulunan Holywell Körfezi`nde yaşıyor...

Cox, o gün arka bahçesinde çiçekler üzerinde gezinen yaban arısını görüntülediğinde hiç şüphesiz bu kadar inanılmaz bir fotoğraf çekeceğini hayal bile edemezdi.... Çekilen fotoğrafta kendisine tıpkı bir insan gibi gülümseyen bir arı vardı...

 

"Çiçeklerden polen çektiği anda bir arının sevinci" şeklinde yorumlanan
fotoğraf İngiltere`de günün konusu olurken, bilim dünyasında da ilginç bir tartışmaya yol açtı.

 

Milyonda bir yakalabilenecek bir anı görüntüleyen fotoğraftaki arının gerçekten güldüğüne bilim adamlarının büyük çoğunluğu inanmıyor. Çok az bir kısmı ise "neden polen toplama anında böyle bir mutluluk ifadesi göstermiş olmasın" diyerek olaya temkinli yaklaşıyorlar.

Telegraph gazetesi konu hakkında iki uzmanın görüşlerini şöyle yansıtıyor:
Britanya`nın tek arıcılık Profesörü olan Francis Ratnieks`e göre "Arılar kesinlikle gülmez". Peki bu fotoğraf nedir sorusuna Prof. Francis, şu yanıtı veriyor: "Arıların ağzının çevresinde katı ve sert bir kabuk tabakası vardır. Bu kabuk fotoğraftaki yanılsamaya neden olan ana etken. Arıların ağız yapısı sadece alt çenelerini açmaya müsattir. Bu hayvan alt çenesini açmış ve o anda kamereya yakalanmış mesel bundar ibarettir."

Prof. Francis, fotoğrafın çekildiği anda ışığın konumunun gerçekten muazzam bir görüntü ortaya çıkarttığına dikkat çekerek, "ışık arının yüzünü öyle bir kaplamış ve gözlerine öyle bir parlaklık vermiş ki adeta arının gözbebeklerinin güldüğü izlemini veriyor." diyor.

Yaban arılarını koruma bürosu yetkilisi Bob Dawson da daha önce kesinlikle bir görüntüye şahit olmadıklarını belirterek, bunun çok özel bir an olduğunu vurguluyor. Dawson`a göre, arılar tüm uçan böcekler içinde en zarif hayvanlar ...

Fotoğraf nasıl çektiğini anlatan Chris Cox, "Henüz teknik techizatımı yeni temizlemiştim ki arka bahçede çiçeklere dalan arıları fark ettim. Hemen makineyi kapıp, mümkün olabildiğince çabuk davranarak denklanşöre bastım. O anda tamamen bilinçdışı bir hareketle objektifi bir arıya zoomladım ve denklanşöre bastım.

Daha sonra çektiğim fotograları incelerken bu kareyi fark edince şoke oldum. Gerçekten inanılmaz bir görüntüydü. Fotoğrafta bana insan gibi gülen bir arı vardı"

 

Sizlere birer kısmını yansıttığımız resimlerin orijinalleri dailymal gazetesinde yayınlandı...

 

(Haber 7)

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score