TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Biyoçeşitlilik tehdit altında!..
TEKNOLOJİ 08 Ocak 2014 Çarşamba 14:13 | 2875 Kez okundu

Akdeniz havzasında bulunan dünyanın en zengin bitki ve hayvan türlerinin tehdit altında olduğu bildirildi.
    

Bilim dergisi Plos One`ın internet sayfasında yayımlanan araştırmaya göre, küresel ısınma, çevre kirliliği ve aşırı balık avı, canlıların yurtlarına zarar veriyor ve ekosisteme zarar veren türlerin çoğalmasına yol açıyor.

Plos One tarafından yayımlanan araştırma, bilim adamlarının Akdeniz havzasında toplam 17 bin hayvan ve bitki türü saydıklarını ve sayılandan daha fazla türün yaşadığını ve keşfedilmeyi beklediğini belirtiyor.

Akdenizin dünyada en fazla araştırılan deniz olduğunu vurgulayan araştırma, binlerce yıldır Akdeniz havzasını mesken edinmiş insanların havzadaki yoğun faaliyetleri ve Akdeniz`in neredeyse kapalı bir deniz olmasının, kaşalot türü balinaların ve yunus balıklarının ağır bir bedel ödemesine yol açtığını bildiriyor.

Araştırma, Akdeniz`in simgesi haline gelmiş Akdeniz Keşiş Foku`nun neredeyse yok olduğunu belirtiyor.

Araştırmaya göre Akdeniz ülkelerinin sahillerinin iskana açılıp "kalkındırılmış" olması ve aşırı balık avı, gelecek 10 yıl içinde Akdeniz havzasındaki biyoçeşitliği tehdit ediyor.

Araştırma, küresel ısınmanın ve su ürünleri yetiştiriciliğinin, Akdeniz havzasında eksojen türlerinin, yani başka denizlerden Akdeniz`e göç etmiş türlerin çoğalmasına yol açtığını ve bu türlerin havzanın ekosistemine ve balıkçılık alanlarına zarar verdiğini belirtiyor.

Akdeniz`deki biyoçeşitliği kurtarmaya yönelik acil tedbirlerin alınması gerektiği belirtilen açıklamada, bu tedbirlerin diğer deniz ve okyanuslardaki biyoçeşitliği kurtarma çabaları için bir model oluşturabileceği vurgulanıyor.

Kaynak:cnnturk

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular