TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
CD 25 yaşına bastı
TEKNOLOJİ 27 Ekim 2013 Pazar 08:56 | 1614 Kez okundu
CD 25 yaşına bastı

Plihips firmasının Almanya`nın Hannover şehrindeki fabrikasında ilk CD`yi üretmesinin üzerinden 25 yıl geçti.
17 Ağustos 1982`de ilk kez satışa sunulan ve "teknolojik devrim" olarak nitelendirilen CD`ler günümüzde artık miadını doldurmak üzere.

Compact Disc ya da kısa ve yaygın ifadesiyle "CD" bundan tam 25 yıl önce hayatımıza girdi. Dünyanın en büyük radyo ve televizyon teknolojileri fuarı olan Berlin`deki IFA`da ilk kez sergilenen ve tüm dikkatleri üzerinde toplayan CD`lerin piyasaya çıkması ise fuardan yaklaşık bir yıl sonra oldu.

45`lik bir plaktan daha küçük boyutlardaki bu parlak cihaza bir uzunçalardaki tüm şarkıların nasıl sığacağını düşünenlerin merakı 17 Ağustos 1982`de giderildi.

CD`lerin ilk prototipleri 1979 yılında Sony ve Philips firmaları tarafından üretilmişti. Ancak ilk başlarda müzik üreticileri kendi arşivlerindeki kayıtları bu dijital plaklara aktarmakla yetindiler. Zira piyasada bu diskleri çalabilecek cihazlar mevcut değildi.

Philips ve Sony`nin ortak araştırma ve geliştirme faaliyetleri tam beş yıl sürdü. Sonunda 12 santimetre çapında, 1,1 milimetre inceliğinde, ortasında 5 kuruş madeni para büyüklüğünde bir delik bulunan ve üstü ince bir alüminyum tabakasıyla kaplı o dönem için olağanüstü plaklar üretilebildi.

Philips Almanya`nın Basın Sözcüsü Klaus Petri, müzik endüstrisinin, CD`leri halkın da kullanımına sunma konusunda kolay ikna olmadıklarını söyledi. Petri, "CD`nin geliştirilmesi sürecinde müzik endüstrisindeki tüm kuruluşlar ilk günden beri aktif olarak katkıda bulunmadı. Artık CD`yi halkın kullanımına sunabilecek duruma geldiğimizde ise diğer plak firmalarını da siyah plaktan gümüş dijital plağa geçmeleri konusunda ikna etmek için hayli zorlandık diyebilirim." şeklinde konuştu.

İlk CD`lerin satışa sunulmasıyla birlikte oluşan merak kısa bir süre içinde kayboldu ve müzik severler ilk yıllarda bu buluşa pek ilgi göstermedi. Bunda gerek CD`lerin gerekse CD çalarların fiyatlarının yüksek olması da önemli bir faktör oldu. Hatta pek çok müzik prodüktörü, CD`lerin pazar paylarının yüzde 50`yi bile geçmesinin mümkün olmayacağını ve yeniden eski plaklara dönüleceğini savundu.

Ancak zamanla fiyatlar ucuzladı, arza paralel olarak talep de arttı. 1988`de ABD`de ilk kez 100 milyon CD barajı aşıldı. 1994 yılına gelindiğinde ise dünyada satılan CD miktarı, o zamana kadarki plak ve kaset satışlarının toplamından daha yüksek bir seviyeye ulaştı.
5 yıl öncesine kadar Compact Disc`lerin tartışmasız saltanı devam etti. Ancak giderek gelişen teknoloji, bir zamanların `teknolojik devrimi`nin tahtını sallamaya başladı.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score