TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Çankaya teknoloji yoksunu çıktı
TEKNOLOJİ 10 Mart 2014 Pazartesi 02:51 | 1401 Kez okundu
Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken yapılan bir konuşma Çankaya`nın teknoloji açısından ne kadar içler acısı bir durumda olduğunu ortaya koydu. Açıklama en yetkili ağızdan geldi.
Türkiye, iletişim teknolojisinde önemli mesafeler kat etti. Artık cep telefonundan internete girilebiliyor. İlköğretim çağındaki çocuklar bilgisayar kurdu oldu. Birçok gencin kendi sitesi var.

Ancak devletin zirvesine ev sahipliği yapan Çankaya Köşkü`nde farklı bir fotoğraf var. Dünya liderlerini ağırlayan Köşk`ün hali içler acısı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, cumhurbaşkanlığının bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu`nda dışarıdan büyülü gözlerle bakılan Çankaya`nın gerçeklerini açıkladı:

"Üretimden kalkmış telefon makineleri kullanılıyor. Yedek parçaları bile yok. Cumhurbaşkanı Gül`ün bir devlet başkanıyla yaptığı konuşma 3 kez kesildi. Bilgisayar ve internet teknolojisi çok eski. Bir video arşivi dahi yok. Klima ve havalandırma sistemi yetersiz."

Çankaya Köşkü, toplam 438 dönüm alan üzerinde kurulu. Müze Köşk, Pembe Köşk, Camlı Köşk, Devlet Denetleme Kurulu Binası, Başyaverlik Binası ve resepsiyon salonları ile lojmanlardan oluşuyor. Devlet başkanları, Türkiye`yi buradan değerlendiriyor. Gül`den önce 10 cumhurbaşkanı burada görev yaptı.

Üretimden kalkmış telefon makineleri kullanılıyor. Yedek parçaları bile yok.

Hatlar eski. Gül`ün bir devlet başkanıyla yaptığı konuşma 3 kez kesildi.

Dört tane yeni araç var; ikisini eski cumhurbaşkanı Sezer giderken kendisine aldı.

Milli Güvenlik Kurulu`nun yapıldığı salon tam 16 yıldır tamirat görmedi.

Klima ve havalandırma sistemi yetersiz; resepsiyonlarda sıkıntı yaşanıyor.

Televizyonlar eski; bilgisayar ve internet teknolojisi günün gerisinde.

Mobilya, halı, duvar kağıdı gibi tefriş malzemeleri deforme olmuş durumda.

Ancak Gül`ün cumhurbaşkanı olmasıyla yılların ihmali gözler önüne serildi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, Bütçe Komisyonu`nda Cumhurbaşkanlığı`nın 2008 yılı bütçesiyle ilgili bir sunum yaptı. İsen`in verdiği bilgilere göre, Köşk`te üretimden kalkmış telefon makineleri kullanılıyor. Bu yüzden yedek parçaları bulunamıyor. Telefon santralları, 14 yıl öncesinin teknolojisiyle yapılmış.

Bu sebeple Cumhurbaşkanı Gül`ün yabancı bir devlet adamı ile yaptığı telefon görüşmesi 3 defa kesildi. Bilgisayar, internet ve televizyon teknolojisi oldukça eski. İsen, "Bugün herhangi bir kuruluşun odasında bile görmeye alıştığımız plazma televizyonların yerine, Sayın Cumhurbaşkanı`mızın makam odası da dahil olmak üzere eski televizyonlar kullanılmaktadır." ifadelerini diyor.

Gül, Dışişleri Bakanlığı`nın aracını kullanıyor

Köşk`teki sorunlar bununla bitmiyor. Ulaşımda da büyük sıkıntılar yaşanıyor. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in 2006 yılında alınan son model aracı alması sebebiyle Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Bakanlığı döneminde kendisine tahsis edilen aracı kullanıyor. İsen, yeni araçlar alınması gerektiğini belirttiği konuşmasında şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı hizmetinde 103 taşıt bulunmaktadır.

Bu taşıtlardan sadece 4`ü yeni olup, yeni taşıtlardan ikisi 10. Cumhurbaşkanı Sezer`e tahsislidir. 10. Cumhurbaşkanımız Sezer`e 4 araç tahsis edilmiştir. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`e de bir araç tahsislidir. Ancak bu araçların da çok yaşlı olmaları nedeniyle yenilenmeleri gerekmektedir. Köşk`teki araçlardan 20`si ekonomik ömrünü tamamlamıştır."

İsen, Cumhurbaşkanlığı kabul ve çalışma makamı ile Genel Sekreterlik büroları ve resepsiyon salonunun bulunduğu idari binaya 16 yıldır bakım yapılmadığını açıkladı. İsen, bu binanın, Cumhuriyet Bayramı gibi önemli vesilelerde verilen davetlerle Milli Güvenlik Kurulu toplantılarına ev sahipliği yaptığını hatırlattı. İsen, şöyle devam etti: "Bina yıllardır herhangi bir yenileme çalışmasına tabi tutulmamış ve bu sebeple telefon, bilgi işlem gibi iletişim altyapısı bakımından diğer devlet kurumlarının oldukça gerisinde kalmıştır.

Hizmette kullanılan bu iletişim araçları, ekonomik ömürlerini tamamladıkları gibi teknoloji bakımından da günümüzün ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Binada kullanılan mobilya, halı, duvar kağıdı gibi tefriş malzemeleri eski ve deforme olmuş durumdadır. Bir başka eksiklik de klima ve havalandırma sistemindeki yetersizliktir. Bu sebeple özellikle resepsiyonlarda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır."

İsen, yabancı devlet başkanlarının Türkiye`yi ziyaretlerinde, ikametlerine tahsis edilen Camlı Köşk`ün 1996`dan bu yana bakım görmediğini kaydetti. İsen, "Tarihî ve kültürel kimliğini kaybetmiş olan bu Köşk`te uzman görüşleri doğrultusunda yenileme çalışması yapılması gerekmektedir." dedi. Cumhurbaşkanlarının ikamet ettiği Pembe Köşk`ün ise ortalama 7 veya 8 yılda bir elden geçirilmesinin bir zorunluk olduğunu dile getirdi. 2008 yılı içinde ödenek öngörülen diğer bir kalemin GAP uçağının bakımı olduğuna dikkat çekerken bunun için 3 milyon 150 bin YTL ayrıldığını bildirdi.

Zaman
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular