TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Cep telefonunun son marifeti
TEKNOLOJİ 16 Eylül 2013 Pazartesi 09:56 | 1348 Kez okundu
Cep telefonunun son marifeti

Cep telefonlarında yok yok.. Adres sorma tarihe karıştı. Nasıl mı?
Symbian`lı cep telefonlarına GPS sisteminin eklenmesi durumunda cadde ve sokak bilgilerine kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Her geçen gün hızla gelişen cep telefonu teknolojisinde, fotoğraf çekme, müzik ve radyo dinleme, oyun ve program yükleme gibi özellikler, artık sıradan karşılanmaya başlandı.

Cep telefonlarının yeni marifeti, GPS (uyduyla konum belirleme) sistemi sayesinde, artık harita ya da adres sorma ihtiyacını ortadan kaldırmaları oldu. Bu sistemle telefon o anda nerede olduğunuzu belirleyip, içinde yüklü harita üzerinde adresi gösterebiliyor.

Bu kapsamda en büyük cep telefonu üreticilerinden Nokia, Symbian`lı modellerde kullanılmak üzere ``Nokia Maps`` adlı harita programını ``mobilesearch.nokia.com`` adresinden ücretsiz olarak kullanıma sundu. Söz konusu adresten yüklenen programla, Türkiye de dahil olmak üzere dünya üzerindeki pek çok ülkenin başlıca kentlerinin detaylı haritalarına ulaşmak mümkün oluyor.

Türkiye haritasında, belli başlı 30`a yakın şehrin sokak sokak bilgileri bulunuyor. Nokia dışındaki diğer markaların Symbian özellikli telefonlarında kullanmak için de ücretsiz olan ``Map24`` ve ücretli ``Tomtom`` adlı harita programları mevcut.

OTOMOBİLLERDEKİ SİSTEMİN BENZERİ

Nokia`nın harita programında, o anda bulunduğunuz yerin adresini yazıp ya da harita üzerinden seçip, gitmek istediğiniz yeri aynı şekilde seçiyorsunuz. Daha sonra telefon hangi cadde ve sokaklardan geçeceğinizi gösteren bir rota oluşturuyor ve harita üzerinde size gösteriyor. Bu rotayı takip ederek, istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Rotayı sadece kent içinde değil, kentler arasında da seçmeniz mümkün. Ancak, haritayı en etkin şekilde kullanmak için, fiyatları 60 YTL`den başlayan bluetooth özellikli bir GPS cihazı almak gerekiyor. Telefon GPS cihazıyla bluetooth üzerinden iletişim kurup, o andaki konumunuzu 5 metrelik bir yanılmayla hesaplıyor ve size sadece gitmek istediğiniz yeri belirlemek kalıyor.

Siz seyahat ederken ya da yürürken, telefon çizdiği rota üzerinde o anda nerede bulunduğunuzu gösteriyor. Eğer araçla gidiyor ve örneğin bakım nedeniyle yol kapalı olduğu için rotayı takip edemiyorsanız, hemen size alternatif bir rota çiziyor.

Harita üzerinde, havaalanları, demiryolları, belli başlı alışveriş ve eğlence yerleri, lokantalar, turistik yerler, petrol istasyonları, oto tamirhaneleri, polis ve hastane gibi bilgileri de görmek mümkün.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular