TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Cep`te SMS vurgununa son
TEKNOLOJİ 03 Şubat 2014 Pazartesi 12:35 | 1274 Kez okundu
Cep`te SMS vurgununa son

Telekomünikasyon Kurumu, SMS kullanıcılarını kurtaracak formülü buldu
Kurumun aldığı karara göre GSM operatörleri, 01 Temmuz 2008 tarihine kadar sistemlerini `ı, ğ, ş, İ, Ğ, Ş` gibi Türkçe karakterlere uyumlu hale getirecek. Operatörler, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren SMS kullanıcılarınden Türkçe karakter ücreti alamayacak. Telekomünikasyon Kurumu`nun Türkçe karakter ile ilgili kararı vatandaşları memnun ederken telekomünikasyon mensuplarının tepkisini çekti.

GSM alfebesi

GSM standardında 2 alfabe tablosu tanımlanmış bulunuyor. Bunlardan biri unicode alfabesi, diğeri ise her bir karakteri 7 bit uzunluğunda olan GSM alfabesi. Unicode alfabe tablosunun her bir elemanı 2 byte (16 bit) uzunluğunda. (1 byte = 8 bit). GSM alfabesinde sadece 128 karakter yer alıyor. Bunların içinde Türkçe`deki ı, ğ, ş, İ, Ğ, Ş harfleri bulunmuyor. 140 byte veya daha küçük mesajlar SMS olarak tanımlanıyor.

GSM alfabesi kullanıldığında 140x8 /7 = 160 karakter SMS olarak kabul ediliyor. Unicode alfabe kullanılırsa SMS`lerde en fazla 140x8 / 16 = 70 karakter kullanılabiliyor. 70 karakterden fazla yazanlar iki adet SMS göndermiş gibi ücret ödüyor.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular