TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
`Cihazları küçültme` ödül getirdi
TEKNOLOJİ 03 Temmuz 2013 Çarşamba 02:54 | 2208 Kez okundu
Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrşadi Aksun`un elektronik cihazların süper bilgisayarlar kullanılmadan küçültülmesine katkı yapan çalışması, TÜBİTAK `Bilim Ödülü`ne değer görü
Prof. Dr. Aksun`un bugüne kadar bilim dergilerinde 300`ün üzerinde atıf yapılan çalışması, ABD`de basılan bilimsel kitaplarda da ilgi odağı oldu.

Prof. Dr. Aksun, çalışmanın, çok katmanlı elektronik devrelerin hızlı ve doğru analizlerini olanaklı kılarak bu tür cihazların süper bilgisayarlar gerektirmeden tasarlanmasına katkı sağladığını belirterek "Bu, çok katmanlı yapıların analizlerinin en zor ve en zaman alıcı kısmı sayılan hesaplamayı çok hızlandıran bir yöntem" dedi.

Aksun, dünyada cep telefonları, bilgisayarlar, sayısal fotoğraf makineleri, DVD çalıcıları ve MP3 gibi elektronik cihazların küçültülmesi ve aynı zamanda fonksiyonlarının artırılması yönünde pek çok çalışmanın yürütüldüğünü hatırlattı.

Aksun`un doktora öğrencisi Noyan Kinayman ile birlikte ABD`de yayımlanan `Düzlemsel Katmanlı Yapılarda Baskılı Devrelerin Elektromanyetik Analizi` isimli yazılımı ve kullanım kitabı 2000 yılından bu yana bu alanda çalışan bilimadamları için önemli bir kaynak özelliği taşıyor.

Aksun, Kinayman ile birlikte hazırladığı ve 2005`te ABD`de yayımlanan `Modern Mikrodalga Devreleri` isimli yayını ile de bu alandaki birikimlerini paylaşıyor
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular