TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Cıva kullanımı Dünyada kalkıyor
TEKNOLOJİ 09 Temmuz 2014 Çarşamba 02:39 | 2514 Kez okundu

Cıva kullanımdan kalkıyor

19 Ocak 2013`te, Cenevre`de, dört yıldan beri sürüklenip duran bir öykünün sonuna gelindi ve 130 ülkenin temsilcileri cıva kullanımı konusunda tarihi bir anlaşmayı imzaladılar. Bu metnin en çarpıcı maddelerinden biri civanın toptan yasaklanması. Gerçi yasak 15 yıl sonra devreye girecek, ama gözlemciler bu kadarını bile büyük başarı olarak değerlendiriyorlar. Toplantıda cıvalı ürünlerin listesi de oluşturuldu. Bir iki istisna hariç, bunlar 2020`den sonra üretilemeyecek ve kullanılamayacak. Listede bazı piller, bazı lambalar, cıvalı termometreler, kozmetik maddeleri, bazı tarım ilaçları var.

Dünyada 600 bin ton cıva rezervi var. Bunlar çoğunlukla Çin`de, Rusya`da, Kırgızistan`da ve İspanya`da. Dünya endüstrisinin yıllık talebi yılda 3 bin ton. Çoğunlukla altın çıkarmada ve (yaygın deyimiyle vinil diye bilinen) PVC üretiminde kullanılıyor. Cıva bir katkı maddesi olarak sayısız alaşımda devreye giriyor. Örneğin dişlere yapılan dolguların ana destek maddesi. Avrupa Birliği`nde her yıl dolgu maddesi olarak 55 ton cıva kullanılıyor. Kullanılmanın ötesinde bunun önemli bir bölümü bedene girip yerleşiyor. Şimdilerde bu alaşım maddesinin yerini tutabilecek başka çözümler araştırılıyor.

Öte yandan, dünyada havaya karışan cıva buharı yılda 2 bin ton dolayında tahmin ediliyor. Bunun %37`si altın çıkarılmasından, %24`ü de kömürlü elektrik santralı işletmelerinden geliyor.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular