TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Delik yürüyüşü aksattı
TEKNOLOJİ 20 Temmuz 2013 Cumartesi 04:51 | 1411 Kez okundu
Delik yürüyüşü aksattı

Uzay istasyonunda iki astronot uzay yürüyüşüne çıktı ancak kısa bitti...
Uluslararası Uzay İstasyonu`ndaki iki astronotun çıktığı uzay yürüyüşü, astronotlardan birinin uzay giysisinin eldiveninde delik tespit etmesi üzerine kısa kesildi.

NASA kontrol merkezi, astronot Rick Mastracchio`nun eldiveninin dış yüzeninde tespit edilen deliğin, eldivenin iç yüzesine kadar gitmediğini belirtti.

Astronot için bir tehlikesinin söz konusu olmadığı vurugulanan açıklamada, tedbir olarak iki astronotun da uzay yürüyüşünü keserek istasyona dönmeleri talimatı verildiği belirtildi.

Astronot Clay Anderson ile 6.5 saat olarak planlanan uzay yürüyüşüne çıkan Mastracchio, göreve çıkışlarından 4 saat sonra eldivenindeki deliği tespit etti.

Uzay yürüyüşünde planlanan, öncelikli olarak techizatın yeniden düzenlenmesi gibi işlerin çoğu tamamlandı.Sadece bazı deneylerin yinelenmesi işi yapılamadı.

Uzay yürüyüşüne çıkan astronotların, Aralık ayındaki bir uzay yürüyüşünden sonra eldivenlerden birinde görülen benzer bir hasar nedeniyle, tedbir olarak her yarım saatte bir eldivenlerini delik ya da çizik olmadığına emin olmak için kontrol ettiği belirtiliyor.

Tedbir olarak uzay giysilerinde birçok kat bulunuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu`na geçtiğimiz hafta cuma günü kenetlenen ABD uzay mekiği Endeavour`un astronotları üçüncü kez uzay yürüyüşüne çıktı.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular