TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Discovery Salı günü fırlatılıyor
TEKNOLOJİ 24 Temmuz 2013 Çarşamba 08:08 | 1225 Kez okundu
Discovery Salı günü fırlatılıyorDiscovery önceki fırlatılmasında sorun yaşamıştı. Şimdi yine risk var.
Discovery için bağımsız bir komisyon mekiğin kanatlarındaki üç termal koruyucu panelinin öncelikle değiştirilmesi yönündeki tavsiye etti. Ancak Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi`nin (NASA) uzay mekiği programı yetkilileri, Discovery`nin öngörüldüğü üzere Salı günü fırlatılmasına onay verdi.

RİSK KÜÇÜK

Mekik programının yetkilisi Wayne Hale dün geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, teknik konuda 4 saat süren görüşmenin ardından, küçük bir risk bulunduğu kararına vardıklarını, ancak buna rağmen kalkışa onay verdiklerini söyledi.

Teknik sorunu çözmek için çok kararlı şekilde çalışacaklarını belirten Hale, "Eğer risk gelecek uçuşlar için kabul edilemez bir seviyeye ulaşırsa, söz konusu parçaları değiştirir veya test yapmak üzere gelecek uçuşları erteleriz" diye konuştu.

YENİ MODÜL TAŞINACAK

Discovery`nin salı başlayacak seferi sırasında, yeryüzünden yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu`na (UUİ), diğer ülkelerin de laboratuvarlarını kenetleyebilecekleri yeni bir modül taşınacak.

ABD`deki 6 üniversitenin öğrencilerinin ortak kararıyla &`;Harmony” (uyum) olarak adlandırılan bu basınçlı modül, UUİ`nin uluslararası ortaklığa açılan kapısı olarak görülüyor.

&`;Harmony” modülünde mürettebat için yatakhane, astronotların egzersiz yapabilecekleri bir koşu bandı için boşluk, deneyler için mekanlar ve mekiğin kenetlenmesi için yeni bir kapı bulunuyor.

Modül, montajı tamamlandığında, çevresine eklenecek 4 üniteye de evsahipliği yapacak.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular