Dosyalarda Araştır Fenokulunda Araştır
1340 Online (1062 Mobil)
TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Eğitimde başarının anahtarı teknoloji mi?
TEKNOLOJİ 05 Ekim 2014 Pazar 12:58 | 2237 Kez okundu

İKİ gündür Türkiye Özel Okullar Birliği`nin "Yeni Eğitim Sistemi ve Dijital Eğitimde Öğretmenin Yeri ve Önemi" başlıklı sempozyumunda teknolojinin öğretmenin yerini alıp alamayacağı, geleceğin öğretmeninin hangi niteliklere sahip olması gerektiği ve eğitimde başarının teknolojik gelişme sonucunda sağlanıp sağlanamayacağı sorularının yanıtları aranıyor.
Bu sorulara en iyi yanıtlardan birini Öğretmen Akademisi Vakfı Başkanı Kayhan Karlı ABD`de son 5 yılda eğitimde en fazla sıçrama yapan Teksas`ta Leander Okul Bölgesi`nde uygulanan eğitim örneğini anlatarak verdi. Bu okulların başarısının altında 7 maddeden oluşan eğitim felsefesi yatıyor.
Bu maddelerden birincisi öğrencilerin hedef belirlemelerini içeriyor. Onların öğrenme hedeflerini tanımlamaları ve kendileri için anlamlandırmaları isteniyor. "Öğrenme için değerlendirme" başlığı altındaki ikinci maddede hem okul yönetimi hem de öğrenciler bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını takip ediyorlar. Öğrencileri sınıf süreçlerinde bir aşama zorlamaya ve gerekirse müdahale etmeye yönelik stratejilerin hazırlanması üçüncü maddeyi oluştururken, dördüncü madde hedeflerle ilgili beklentilerin yükseltilmesi. Akran eğitimi olarak adlandırılan öğrenci işbirliğinin sağlanması ve öğrenme süreçlerine birbirleriyle etkileşimin de sağlanması beşinci maddenin içeriği. Öğrencilere hedef koydurarak kendi gelişmelerinde adım atmalarını sağlamak ile bu hedeflere ulaşıp ulaşmadıklarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi de son iki maddeyi oluşturuyor.
Bu 7 maddelik plan doğrultusunda bölgenin 20 okulu ABD`de son 5 yıl içinde başarısını en yükseğe taşıyan okullar oluyor. Gördüğünüz gibi bu maddeler arasında teknoloji yok. Zaten eğitimde başarıyı yalnızca teknolojiye bağlayarak bunu başaran bir sistem de yok. Dünyanın en iyi teknolojilerini okullara donatsanız da eğer sizin bir eğitim felsefeniz ve bu felsefeyi benimseyen öğretmenleriniz ve öğrencileriniz olmadığı sürece başarıdan söz etmek de mümkün değil.
Tıpkı yine ABD`de bir başka bölgede 33 milyar dolarlık teknolojik yatırım yapılan örnekte olduğu gibi. Bu bölge de Arizona eyaletinde Kyrene okullar bölgesi.

Kyrene`de 2005`te halk oylamasıyla bölgenin tüm okullarına teknoloji yatırımı yapılmasına karar veriliyor. Teknoloji merkezli sınıflar kuruluyor, öğrenciler hem akıllı tahta hem de laptoplarla dersleri izlemeye başlıyor. Öğretmenin süreçten çıkarılarak, öğrencilerin kendi başlarına öğrenmelerini sağlamak olan sistemin üzerinden 8 yıl geçtikten sonra The Newyork Times bölgenin okullarının başarısını inceliyor. Büyük başarı beklentiyle gerçekleşen bu projede okulların sınav sonuçlarında bir değişiklik olmadığı ortaya çıkıyor. Hatta eyaletlerde öğrencilerin okuma ve matematik notlarında bir artış olmasına rağmen Kyrene`deki öğrencilerin başarılarında bir değişiklik olmuyor.
Kyrene`deki bu örneğin sonuçları da başarıyı sadece teknolojiye bağlayan anlayışı gösteriyor.

Pervin Kaplan Habertürk

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score