TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Endeavour 1 gün erken dönecek
TEKNOLOJİ 22 Mart 2014 Cumartesi 03:56 | 1261 Kez okundu
Endeavour 1 gün erken dönecek

Uluslararası Uzay İstasyonu`na giden uzay mekiği Endeavour`un, Dünya`daki tayfun tehlikeleri nedeniyle erken dönüyor.
Amerika`yı etkileyen Dean tayfunuı, halen Uluslararası Uzay İstasyonu`nda bulunan uzay mekiği Endeavour`un görev süresini de etkiledi.

Amerika kıtasının güneyini etkisi altına alan ve 5. kategoride çok güçlü bir tayfuna dönüşmesi olasılığı güçlenen Dean kasırgası nedeniyle, Endeavour`un dünyaya
planlanandan 1 gün erken döneceği bildirildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA`dan yapılan açıklamada, uzay mekiği Endeavour`un Uluslararası Uzay İstasyonu`ndan bugün ayrılacağı ve 21 Ağustos Salı günü, planlanandan 1 gün erken, ABD`nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi`ne dönmeyi amaçlayacağı belirtildi.

Endeavour`daki astronotlar 6,5 saatlik son uzay yürüyüşünü, mekiğin erken dönme ihtimali nedeniyle iki saat kısaltarak yaptı.

Dave Williams ve Clay Anderson önce istasyon üzerine bir denetleme vinci yerleştirdi, daha sonra bir anten çerçevesini sağlamlaştırdı ve istasyon dışındaki iki deneyi tamamladı.

İki astronotun uzay yürüyüşünün ortasına doğru istasyon içinde yangın alarmı çaldığı, ancak içerdeki astronotlar duman kokusu almadıkları ve görmedikleri için bunun yanlış alarm olduğu belirtildi. Yanlış alarm uzaydaki yürüyüşü etkilemedi.


Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular