TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Enerjileșme Bildirisi
TEKNOLOJİ 29 Nisan 2014 Salı 21:03 | 2540 Kez okunduEnerji teknolojileri neden bir görünüș, kișilik ve itibar sahibi olmasin? Neden yenilebilir enerji tesislerinin çoġu anti- estetik olarak düșünülmeli? Neden enerji teknolojileri evlerimize zarar veren parazitler gibi davraniliyorlar? Tembel yaratıcılıkdan etkilenen teknoloji adamları tarafından tasarlanmış anonim teknolojiler... Binalar sanat eseri gibi deġerlendirilirken, neden yenilebilir teknoloji sadece enerji üretme ödevine tutsak kalmalı? Teknoloji ve güzellik arasındaki ayrılımı așan yeni bir teknoloji filozofisini ifade eden bir harekete ınanıyoruz. Teknolojinin doġasını gerçekten anlamayı engelleyen önyargılar ıyenmek istiyoruz. Artık, kendi kișiliġimizin parçası olan teknolojileri saklamak istemiyoruz. Evlerimizin üzerinde protez deġil mücevherler görmek istiyoruz.
İnsanoġlu, koruma, güvenlik ve sıġınak gibi biyolojik ihtiyaçlarını tatmin etmek için, doġayı deġiștirir, mekan, material, gerçeklikler yaratır ve düzenler. Ve bunları bizim kim olduġumuzu ve ne istediġimizi anlatan estetik detaylarıyla birleștirir. Her kentsel yapi 3 kalite tipinin meyvasıdır: yapsıal, fonsiyonel ve estetik kalite. 3`nün de hayatsal önemi ve birbirine eșit itibari vardır. İnsanoġlu, kendini kötü hava șartlarından korumak ve eșyalarını saklamak icin evler , ruhsal ihtiyaçlarını tatmin etmek için ibadet mekanları, yeni kültürleri tanımak icin köprüler, kendi büyüklügünü göstermek için gökdelenleri inșa etme ihtiyaci duyar. İnsanoġlu, kendi ihtiyaçlarından utanmadan,  dünyayı bu șekilde gördügümüz gibi proje etti, inșa etti ve icat etti.
İnsanın enerjiye ihtiyacı vardır, enerji insanin bir parçasıdır. Biz enerji ile beslenen makineleriz. Büyük enerji yaratıcıları ve dönüstürücüleriyiz. Kendisinden utanmak zorunda kalmayacaġımız, enerji üreten teknolojiler ile beraber yașamaya ihtiyacımiz var. Ve bunu yapabilmek için bu teknolojilere, onları güzelleștirerek bir itibar vermeliyiz.  -“Técnophilia”.
Biz teknoloji yoġunlașmasını sevmek istiyoruz; cünkü o insan zekasının ifadesidir, o bizim gelișimimizin çocuġudur. Sosyal, estetik ve sembolik deġerler verebiliceġimiz yenilebilinir teknolojinin çekiciliġini one çıkarmak istiyoruz.

Her “yașayan” kent, deġișik çaġlara ait icatların, üretimlerin, etkilerin ve götürmelerin sonucudur; her toplumun gururla izini bıraktıġı, birbirine deġișik stilleri aktardıġı ve yadigar ettigi yerdir. Kent, deġișmekte olan kendi itibarının, kendi oyuncularının ve kendi karsılıklı ilișkilerinin öyküsü olmaya yeniden dönmelidir . Bir caġdaș kent her zaman, yenilebilinirlere ve ilan edilmiș deġișimlere cesaret vererek geleceġin ișaretlerine kucak açmalıdır. Teknolojik çokluk devrinde yasıyoruz; o teknoloji ki mimari, șehirsel ve sosyal elementleri deġiștirebilecek ve inșaa edebilecek kapasiteye sahiptir.
 
Meydan okumaya, farklı düșünceye inanıyoruz ve yenilebilinir teknolojinin sahip olduġu  büyük gücü tanıyoruz. Sanatın enerji yaratan en yüksek “enerji șekli” olduġuna inanıyoruz. Yaratıcı enerji! Sanat ve enerji, o derece gereklidirler ki, hangisinin hayatının kurtarılmasına ve hangisinin kuleden asaġıya atılmasına karar vermek imkansızdır.  Enerji teknolojilerine estetik bir kișilik veren bir sanat, bu yeniliġe bir yüz, bir ruh ve beden versin. Duygularımızın tellerine dokunan artistik teknolojiler...Birșeye en iyi șekilde saygı göstermek için, onu sanat eseri haline getirmekten daha iyi ne yapilabilir ki? Mimarlar, dizayncılar, artistler, kentçiler, bilim adamları, mühendisler, teknisyenler, artistik liderlik ve teknoloji beraber çalișmak için biraraya geldiler...Sanata dönüșen teknoloji için...

 

Elcin Balcik

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular