TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Evinizi Yıldırımla Çalıştırın
TEKNOLOJİ 11 Ağustos 2014 Pazartesi 18:21 | 1859 Kez okundu

Doğanın semavi güçleriyle ile yapılan yenilikçi ve verimli bir ortaklık sayesinde, şimşek ve yıldırımlardan yararlanarak, uygulanabilir ve yenilenebilir bir yöntemle enerji üretilebiliyor.
Illınoisli mucit Steve Le Roy, ortaya çıkan elektrik akımından enerji elde etmek için şimşek üreten bir cihaz geliştirdi. Bu ayın Business Week Yeşil Teknoloji forumunda da belirtildiği gibi Le Roy, Nikola Tesla`nın yarattığı sarmal dönüştürücüyle işe başladı.
1 metrelik her küçük yıldırım 60 vatlık bir ampulü 20 dakika boyunca aydınlatmaya yetecek kadar elektrik üretiyor. Fakat LeRoy, tam ölçekli bir sistemin ürettiği bir yıldırımın bir günde 30.000 eve yetecek kadar elektrik üretebileceğine inanıyor. Ortalama bir Ortabatı fırtınasının tüm ABD`ye 20 dakika boyunca yetebilecek enerjiyi ortaya çıkardığı düşünülürse şimşek kullanma alanlarının ve yıldırım kondüktörleri dizilerinin potansiyelini kim bilebilir.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
5. Sınıf Başarı Var Soru Bankası