TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Gizli bombayı 25 metreden görüyor
TEKNOLOJİ 02 Mart 2013 Cumartesi 08:02 | 2110 Kez okundu

09.03.2008 - İngiliz şirketi ThruVision, elbisenin içinde gizlenen silah, uyuşturucu ve patlayıcıları 25 metreden gösterebilen bir kamera geliştirdi. T5000 adı verilen kameranın güvenlik endüstrisinde yeni bir çığır açacağı bildirilirken, kameranın, Terahertz ya da T-ray denilen doğal elektromanyetik ışınlarla nesnelerin belirlendiği "pasif görüntüleme teknolojisiyle" çalıştığı belirtildi.

Kameranın 25 metre mesafeden, gizlenen nesneleri belirleyebildiği, insanlar hareket halindeyken de işlevsel olduğu ifade edilirken, T5000`in insan vücudunun ayrıntılarını ortaya çıkarmadığı, bu yüzden de görüntülemenin zararsız olduğu kaydedildi.

Teknoloji için askeri ve sivil başvurular olduğunu bildiren şirket, kalabalık havaalanları, alışveriş merkezleri, sportif olaylarda kullanılabileceğini bildirdiği kameranın, İçişleri Bakanlığının desteğiyle 12-13 Martta düzenlenecek bilimsel gelişme sergisinde görücüye çıkacağını duyurdu.

ThruVision Başkanı Clive Beattie, son yıllarda terör eylemlerinin dünyayı sarstığına ve güvenlik önlemlerinin küresel olarak artırıldığına dikkat çekerek, insanların üzerindeki metal ve metal olmayan maddelerin 25 metre öteden görülebilmesinin, güvenlik sistemini geliştirme açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kamera, tüm insanlar ve nesnelerin düşük seviyede elektromanyetik radyasyon yayması temeline göre çalışıyor. Terahertz ışınları, elektromanyetik spektrumun (tayf) üzerindeki infrared (kızıl ötesi) ve mikrodalgaların arasında bir yerde bulunuyor ve ışınlar duvarlar ve bulutların içinden geçebiliyor.
(AA)

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score