TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Google`a Yeni Rakip: Wikia Search
TEKNOLOJİ 26 Ağustos 2014 Salı 05:45 | 1329 Kez okundu

İnternetin ansiklopedisi Wikipedia`nın kurucusu olan Wikimedia Vakfı, dünyanın en büyük arama motoru Google`a rakip bir arama motoru kuruyor. Wikimedia Vakfı yöneticisi Jimmy Wales, `Wikia Search` adlı yeni arama motorunun 7 Ocak`ta faaliyete geçeceğini açıkladı.


Wikipedia kurucusu ve ücretsiz içeriğin destekçisi Jimmy Wales, 7 Ocakta yeni projesi Wiki Search`ü başlatacağını bildirdi. Amaç ise arama motoru kralı olan Google`ı tahtından indirmek.

 
Wales, dev arama motorları Google ve Yahoo`nun arama algoritmalarını gizlemelerini eleştiriyor ve `Wikia Search`ün arama teknolojisinin açık olacağını belirtiyor.
 
Wikia Search`un Google ve Yahoo`ya ciddi rakip olacağını açıkladı. Tokyo`daki konferansta Jimmy Wales bu iki siteyi arama sıralamalarını açıklamadıkları için "kara kutulara" benzetti ve Wikipedia gibi kullanıcıların işbirliği ile hazırlanan bir arama motorunun Internet`teki güç dengelerini değiştireceğini savundu.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular