TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Güneş enerjisiyle çalışan oto yarışı
TEKNOLOJİ 10 Kasım 2013 Pazar 20:54 | 2311 Kez okundu
Güneş enerjisiyle çalışan oto yarışı

`Geleceğin otomobilleri` olarak gösterilen ve güneş enerjisiyle çalışan özel yapım araçlar, Ankara`daki eski Hipodrom`da yarıştı. Bir aracın üzerinde `Mazot 1 YTL` vaadine
Başkent Ankara bugün ilginç bir otomobil yarışmasına ev sahipliği yaptı. `Geleceğin otomobilleri` olarak gösterilen ve güneş enerjisiyle çalışan özel yapım araçlar, eski Hipodrom`da hem görücüye çıktı hem de birbirleriyle yarıştı.

Birbirinden ilginç tasarımlarıyla dikkati çeken `güneş arabaları` yarışında ipi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) göğüsledi. Hepsi yere yakın hepsi spor görünümlü. Üzerleri koyu karelerle kaplı, canlı ve parlak renkleri, üzerlerinde takım simgeleri var. Kimi "Yıldız Savaşları" filminden çıkıp gelmiş gibi görünüyor. Kimi uzun bir puroyu andırıyor. Güneş enerjisiyle çalışan bu araçlar Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu`nun (TÜBİTAK) organize ettiği yarışmada kıyasıya mücadele etti.

MAZOT 1 YTL, GÜNEŞ BEDAVA

Toplam 22 takımın katıldığı Hidromobil`07 yarışında en fazla ilgiyi üzerinde, "Mazot 1 YTL, güneş bedava" yazısı bulunan bir otomobil çekti. TÜBİTAK`ın güneş enerjisiyle çalışan araçların kullanımını teşvik etmek amacıyla düzenlediği yarışmada birinci ve ikinciliği İTÜ kazanırken, Sakarya Üniversitesi üçüncü oldu. Araçların 30 tur attığı yarışmaya başkentlilerin yanı sıra diğer illerden gelen yarışseverler de büyük ilgi gösterdi. Yarışmada ilk iki sırayı kimseye kaptırmayan İTÜ
kaptanları Fatih Taş ve Şirin Sofuoğlu, üniversiteden arkadaşları tarafından coşkuyla karşılandı. Şampiyon pilotları omuzlarına alan İTÜ öğrencileri, uzun süre sevinç tezahüratları yaptı. Yarışmanın şampiyonu Fatih Taş, bir yıl boyunca sürdürdükleri sıkı çalışmalarının karşılığını aldıklarını belirterek, "Kolay olmadı. Araçları kendimiz yaptık. Araçların mekanik donanımları jantlarına kadar tamamen öğrenciler tarafından tasarlandı ve üretildi. Ayrıca elektrik donanımı ve güneş gözeleri hariç hemen hemen hepsi Türkiye`de üretilen parçalardan yapıldı" diye konuştu.

Güneş enerjisiyle çalışan aracına özel bir iletişim devresi yerleştirdiklerini anlatan genç pilot, böylece kenar yönetiminin araçtaki enerji düzeyini saniye saniye izleyip kendilerine direktif verdiğini söyledi. Şampiyon pilot, şunları söyledi:
"Yarışta ne kadar enerjimiz kaldığını ve yarışta hangi hızda kaldığını biliyorduk. Güneş enerjisiyle çalışan araçlar son dönemlerde gelişti. Teknolojinin ilerlemesiyle daha güzel çalışmalar ve başarılar elde edilecektir. Güneş enerjisi günlük yaşantımızda da kullanılabilir olacaktır. Buna inanıyorum. Güneşimiz hayat kaynağımız. Bizim bir sloganımız var, `Güneşe kanatlandık` diye. İTÜ olarak güneşe kanatlanmış durumdayız."
Yarışmanın ikinci İTÜ öğrencisi Şirin Sofuoğlu ise geçen sene İzmir`de takla atan arabayla birinci olduklarını, bu yıl ise yanan arabayla şampiyon olmayı başardıklarını belirtti. Bu arada şampiyonanın öğleden sonraki bölümünde ise 12 hidrojenli araç yarıştı.


Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular