TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Hiç bu kadar ince bir pil gördünüz mü?
TEKNOLOJİ 28 Ekim 2013 Pazartesi 18:38 | 1333 Kez okundu
Hiç bu kadar ince bir pil gördünüz mü?

Bilim adamları, saç telinden 200 kat daha ince güneş pilleri geliştirdi. Bu pillerin, geleceğin nano ölçekli ürünlerinde kullanılması bekleniyor.
Ultra-mikroskobik teknolojiler, tüketicilere hitap eden ürünlerden biyoterörizmin izlenmesine ve vücutta hastalıkların teşhisine kadar pek çok alanda kullanılıyor. Fakat bu aletlerin çalışmasını sağlayacak güç, bilim adamlarının başını ağrıtıyordu.

Harvard Üniversitesi`nden Charles Leiber ve bilim adamı arkadaşları, nano teknolojiyle geliştirdikleri silikon telle bu problemi ortadan kaldırdı. Bunların geliştirdiği piller ışığı elektrik enerjisine dönüştürüyor. Çıplak gözle görülmeyecek incelikteki tellerden her biri 200 picowatt güç üretiyor. Bu piller, son derece etkili ve sürekli yenilenebiliyor. Lieber, alışılmış güç kaynaklarının "devasa, yenilemeyen ve pahalı" olduğunu ifade ederek geliştirdiği pillerin bir çığır açacağını kaydetti.


Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular