TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Hiroşima`ya atılan bombanın 30 katı güçlüydü
TEKNOLOJİ 29 Haziran 2013 Cumartesi 18:37 | 3427 Kez okundu

`Hiroşima`ya atılan bombanın 30 katı güçlüydü`

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Cuma sabahı Rusya`nın Çelyabinsk kenti üzerinde parçalara ayrılarak patlayan meteorun, Hiroşima`ya atılan atom bombasının 30 katı gücünde olduğunu açıkladı.
Rusya`nın Ural Dağları bölgesinin güneyinde kalan Çelyabinsk kenti, Cuma sabahı çok nadir bir kozmik olaya tanık olmuş ve atmosfere giren bir meteor, yerden 10 bin metre yükseklikte patlamıştı. Kentte 1,200 kişinin yaralanmasına ve çok sayıda binanın hasar görmesine neden olan patlama, halk arasında çok büyük paniğe yol açmıştı.

NASA, Ural Dağları üzerinde göz kamaştıran bir parlaklık saçarak infilak eden meteorun, 6 Ağustos 1945`te Japonya`nın Hiroşima kentine atılan ve 90 ila 170 bin kişinin ölümüne yol açan atom bombasından 30 kat güçlü olduğunu belirtti.

NASA, 15 metre genişliğindeki meteorun yaklaşık 10 bin tonluk bir kütleye sahip olduğunu belirtirken, meteorun atmosferde alevler saçarak yaydığı enerjinin 500 kilotona eşit olduğunu belirtti. Gökyüzünü sarsan ve gönderdiği şok dalgalarıyla Çelyabinsk`i sallayan meteor, 1,200 kişinin yaralanmasına ve çok büyük maddi hasara yok açtı.

İgiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, atmosfere saatte 70 bin kilometre hızla giren gök cismi, 32.5 saniye sonra 10 bin metre yükselikte parçalara ayrılarak patladı. Patlamanın yaydığı şok dalgaları, 2.5 dakika sonra Çelyabinsk`e ulaştı, yüzlerce binanın camları patladı, otomobillerin alarmları çalmaya başladı ve bir fabrikanın çatısı çöktü.

 

  ÇELYABİNSK YARALARINI SARIYOR

Rus dalgıçlar, Çelyabinsk`in donmuş Chebarkul Gölü`ne dalarak meteorun parçalarını arasa da, aramalar sonuçsuz kaldı. 20 binden fazla yardım görevlisi şehirde görev yaparken, patlayan binlerce cam teker teker yerine takılıyor.

NASA`nın, Dünya`yı tehdit edebilecek gök cisimlerini takip eden ‘Dünya`ya Yakın Nesneler Programı`ndan Paul Chodas, “Çelyabnsk`te yaşanan olayın bir benzerinin 100 yılda bir gerçekleştiğini tahmin ediyoruz” dedi.

 

 

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
5. Sınıf Başarı Var Soru Bankası