TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Huzurlarınızda kopya buzağı Efe
TEKNOLOJİ 07 Kasım 2013 Perşembe 16:24 | 1967 Kez okundu

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi`nde dünyaya gelen Türkiye`nin ilk klon buzağısı `Efe` basın mensuplarına gösterildi. Sezeryan ile 25 kilogram ağırlığında doğan Efe, 19 Ağustos`ta dünyaya gelmişti. Proje yöneticisi Doç. Dr. Sezen Arat, yerli ırkların korunması amacıyla klonlama çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İstanbul Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve TÜBİTAK`ın işbirliğinde yürütülen "Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi`` kapsamında 19 Ağustos günü İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi`nde dünyaya gelen Türkiye`nin ilk klon buzağısı `Efe` basın mensuplarına gösterildi.

KOPYA BUZAĞI EFE BASIN KARŞISINDA

Proje yöneticisi Doç. Dr. Sezen Arat, sezeryan ile 25 kilogram ağırlığında dünyaya gelen Efe`nin Uludağ Üniversitesi`nde boz sığır ırkından olan 4 yaşındaki bir boğanın kulağından alınan hücreden dünyaya getirildiğini belirtti. Arat, Efe`nin doğumuyla, bankada saklanan bir hücrenin sağlıklı bir bireye dönüşebileceğini kanıtladığını ifade etti. 

"Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi"nin 2005 yılında başladığını söyleyen Arat, " Projenin amacı; Anadolu topraklarında yaklaşık 100 yıldır yaşadığı yerli sığır ırkının klonlama teknolojisiyle üretebilme olanağının belirlenebilmesidir. Yerli ırklar verimliliği düşük olmakla beraber, hastalıklara ve zorlu iklim koşullarına dirençli, Anadolu topraklarına uyum sağlamış, genetik çeşitliliği fazla ırklardır. Bu ırklar, yurt dışından getirilen verimli ırklara göre daha sağlam yapılı ırklardır. Bu nedenle gelecekte bu ırkların genetik özelliklerinin çok önem kazanacağı düşünülmektedir. Dünya genelinde sayıları azalan bu tür yerli ırkların korunması için çeşitli eylem planları hazırlanmakta ve bunların yok olma tehlikesine karşı gen bankaları oluşturmaktadır." diye konuştu.

Öte yandan fakülte yetkilileri, kopya koyun Oyalı`yı da Efe`nin bulunduğu bölüme getirerek birlikte basın mensuplarına gösterdi.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular