TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
İngiliz Bilim Enstitüsü`nün ürküten raporu
TEKNOLOJİ 19 Mart 2013 Salı 05:04 | 1326 Kez okundu
İngiliz Bilim Enstitüsü`nün ürküten raporu

İngiliz bilim enstitüsü Royal Society, İngiltere`nin, II. Dünya Savaşı`nın sonunda ABD tarafından Japonya`nın Nagasaki kentine atılan atom bombasından 17 bin tane yapı
Enstitünün ``İngiltere`nin ayrılmış plütonyumları için strateji seçenekleri`` konulu raporunda, son on yılda ikiye katlanan bu zehirli stokun çoğunlukla, ülkenin enerji santrallerinden çıkan kullanılmış uranyumun yeniden işlenmesi sonucu biriktiği belirtilerek, var olan sözleşmeler sone erdikten sonra artık daha fazla plütonyum ayırma işlemi yapılmaması gerektiği kaydedildi.

Bilim enstitüsünün raporunu hazırlayanlardan Geoffrey Boulton, Nagasaki`yi mahveden bombanın yapımında sadece 6 kilogramdan biraz fazla plütonyum kullanıldığını belirterek, ``Bu çok tehlikeli maddenin yanlış ellere geçmemesini sağlamak için tedbirler almalıyız`` dedi.

Enstitü, en güvenlisinin, daha radyoaktif de olsa reaktörden çıkan kullanılmış uranyumun, yeniden işlenmemesi olduğunu kaydetti. Raporda, ``kullanılmış yakıtın daha radyoaktif olduğu ve bu yüzden kullanılmasının plütonyumdan daha zor olduğu ve nükleer silahlarda kullanımının ilk önce yeniden işlenmesi gerektiğinden daha güç olduğu`` ifade edildi.

Nükleer silahlarda ve nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullanılan önemli bir uranyum ötesi element olan ve bilinen en radyotoksik maddelerden biri olan plütonyum, nükleer santrallerde kullanılmış uranyumun yeniden kullanım için yeniden işlenmesiyle elde ediliyor.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score