TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Karekök hesaplamasında yeni formül
TEKNOLOJİ 10 Aralık 2013 Salı 08:53 | 8638 Kez okundu

Sakarya`da ilköğretim okulu öğrencileri karekök hesaplamada yeni bir formül geliştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın ilköğretim okulları arasında düzenlediği ‘Bu Benim Eserim Proje Yarışması`na Mehmet Nuri İlköğretim Okulu öğrencisi Burak Doğan ve Edanur Arslan damgasını vurdu.

8. sınıf öğrencileri proje danışmanı matematik öğretmeni Zahide Sönmez gözetiminde matematikte öğrencilerin işlerini kolaylaştıracak karekök hesaplama formülü buldu. ‘Kareks Formülü` adı verilen çalışma Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri kategorisinde yarışan 1080 proje arasından ilk 100`e girerek Ankara`da sergilenmeye değer görüldü.

“ÖĞRENCİLER ÇOK SEVİNECEK”

Proje danışmanı Zahide Sönmez, öğrencilerin 3 aylık bir çalışma sonucu bu formülü bulduğunu belirterek, formülün tam karekökü olmayan sayıların karekökünün kolayca bulanmasını sağladığını söyledi. Özellikle SBS ve diğer tüm sınavlarda bu formülün öğrencilerin işlerini kolaylaştıracağını ifade eden Sönmez şu bilgileri verdi: “Daha önce karekökü tam olmayan sayıların karekökünü bulmak için deneme yanılma yoluyla birçok uzun işlem yapmak gerekiyordu.

Artık bu formülle 3-4 işlemde istenilen sayının karekökü kolayca bulunabiliyor. Örneğin 25 tam sayı olduğu için 5 olan karekökünü bulmak oldukça kolay. Ancak 26`nın karekökünü bulmak zordu. Artık yeni formülle bu çok kolay. Bu da öğrencilere özellikle sınavlarda büyük zaman avantajı sağlıyor. Bu formülle kök ifadeleri içerisinde yer alan tam kare olmayan sayıların hesap makinesi kullanmadan da karekökü basit bir şekilde hesaplanabiliyor. Öğrenciler çok sevinecek."

Okul Müdürü Yusuf Köse ise öğrencilerin matematik alanında çok önemli bir buluşa imza attıklarını söyledi. Öğrencilerin formülünün bu alanda bir ilk olduğunu ve bu formülün bütün dünyada kullanılabileceğini ifade eden Köse, “Öğrencilerimiz bize büyük bir gurur yaşattı.

Çok önemli bir formül buldu. Belki matematik tarihine isimleri yazılacak. Bu formül belki dünyadaki bütün okullarda kullanılabilecek. Öğrencilerime ve danışman öğretmenime çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular