TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
LCD TV diyemeden Lazer TVler geldi
TEKNOLOJİ 15 Ocak 2014 Çarşamba 06:24 | 1521 Kez okundu
İnce ekranda yüksek görüntü kalitesi sunan yeni teknolojilerle donatılmış Lazer TV`ler lamba yerine lazer kullanıyor. Lazer TV modelleri 2008`de raflarda olacak
Uluslararası etkinliklerde tanıtılan Lazer TV`ye yatırım yapan şirketler arasında Mitsubishi ve Sony başı çekiyor.

Lazer TV`nin çalışma tekniği oldukça basit. Kullanılan üç ana renk kırmızı, yeşil ve mavi birer lazer ile gönderilerek ekrandaki görüntü oluşturuluyor. Lazer ışınları kullanıldığından hem renkler oldukça gerçekçi oluyor, hem de her zamankinden ince ekranlar üretilebiliyor. Amerika`daki araştırma laboratuarlarında geliştirilen DLP adlı teknolojiyi kullanan Lazer TV`Ler, yakın geleceğin yayın standardı olacak High Definition (yüksek tanımlı yayın) teknolojisini de destekliyor.

Daha hafif, ince, uzun ömürlü ve tasarruflu

Bu yeni kuşak televizyonların bir başka özelliği de ekranlarının cam yerine özel sert plastikten üretiliyor olması. Bu sayede Lazer TV`ler Plazma TV`lere göre dörtte bir daha ince ve yarısı ağırlıkta.

Lazer`lerin göre bir başka artısı da uzun ömürlü olmaları. Bilindiği gibi, projektörlerin lambaları 2 bin ile 4 bin saat arası bir ömre sahip. Bir müddet sonra bu tip ekranlarda görüntü sönükleşiyor ve kaliteden ödün veriyor. Lazer TV`ler için biçilen ortalama ömür ise 50 bin saat. Plazma TV`lerin bilinen en büyük dezavantajlarından biri çok fazla elektrik enerjisi tüketiyor olmaları. Lazer TV bu anlamda da avantaj sunuyor.

Tahminlere göre güç tüketimi Plazma TV`lere kıyasla yüzde 70 daha düşük. Üretimin 2008 yılı içinde gerçekleşmesi ve fiyatların LCD TV`lerle eşdeğer olması bekleniyor. Çin firması SYCO`nun geliştirdiği 120 inç (3 metre) genişlikli Lazer TV boyut rekorunu elinde bulunduruyor. Bu boyutlardaki bir Lazer TV`yi alıp küçük bir sinema salonu açmak bile mümkün.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular