TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
MEB Halk Eğitimi Merkezlerinin SBS Kurslarını 31/12/2008 de Kapatıyor.
TEKNOLOJİ 22 Eylül 2014 Pazartesi 19:05 | 6381 Kez okundu

T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

ACELE  VE GÜNLÜDÜR
Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü
Sayı : B.08.0.ÇYG.0.15.02.01/  ,18 ARA 2008
Konu : SBS Sınavlarına Hazırlık Kursları
.........................VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)
İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığının 2005/22 No`lu Genelgesi.
b) Milli Eğitim Bakanlığının 2008/75 No`lu . Genelgesi.
c) Milli Eğitim Bakanlığı Öğrencileri Yetiştirme ve Sınavlara Hazırlama Kursu Yönergesi.
d) İlköğretim Genel Müdürlüğünün 27/11/2008 tarih ve 16835 sayılı yazısı
Bilindiği üzere; ilgi (a)da kayıtlı Genelge, halk eğitimi merkezlerinin; özel öğretim kurumlarının olmadığı yerleşim birimlerinde öncelikle olmak üzere ve ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açmasını hükme bağlamıştır.
Alınan duyumlarda, bazı illerimizde özel öğretim kurumu olup olmadığına veya kursların ilgi (c)de kayıtlı Yönerge kapsamında açılıp açılamayacağına bakılmaksızın her okulda hatta her sınıfta değişik isimler altında sınavlara hazırlık kursları açıldığı, çok sayıda öğretmen görevlendirildiği ve bu öğretmenlere halk eğitimi merkezlerince ek ders ücreti ödendiği bilgileri alınmıştır. Özellikle seviye belirleme sınavlarına hazırlık,örgün eğitime destek, Türkçe, Matematik gibi kursların oldukça yoğun açıldığı tespit edilmiştir.
İlgi (b)de kayıtlı Genelgede, öğrencilerin başarıları hakkında yargıya varılması amacıyla "değer biçmeye" dayalı ölçme ve değerlendirme uygulamalarının öğrencilerin kazanımlara ulaşma seviyelerini doğru olarak ölçecek nitelikte hazırlanması gerekliliği vurgulanarak okullarda yapılan her türlü başarı değerlendirme ve seviye tespit sınavlarının "Seviye Belirleme Sınavları" konusunda varılmak istenilen amaca hizmet etmeyeceği belirtilmiş, öğrenci ve veliler üzerinde olumsuz etki yaratan bu uygulamalara Valiliklerce önlem alınması hükmedilmiştir. İlköğretim Genel Müdürlüğü aynı konuya ilişkin olarak halk eğitimi merkezlerince açılan seviye belirleme sınavlarına hazırlık kurslarıyla ilgili Genel Müdürlüğümüzce de önlem alınmasını için (d) de kayıtlı yazısıyla talepte bulunmuştur
Buna göre:
1) Halk eğitimi merkezleri, bundan böyle seviye belirleme sınavlarına hazırlık ,örgün eğitimi destek, Türkçe, matematik gibi kurslar açmayacak,açılmış olanlar ise 31/12/2008 tarihine kadar kapatılacaktır.


2) ÖSS, kolejlere hazırlık,yatılılık ve bursluluk sınavlarına hazırlık vb. kursların öncelikle ilgi (c)de kayıtlı yönerge kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim kurumları tarafından açılması gerekmektedir. Halk eğitimi merkezleri, ilgi (a)da kayıtlı Genelgede belirtildiği gibi özel öğretim kurumlarının bulunmadığı yerleşim birimlerinde ve ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere yönelik olarak kurs düzenleyecektir. Söz konusu kurslar, her okul veya her sınıf için ayrı olarak değil ,nüfus yoğunluğu büyük olan yerleşim birimlerinde en fazla iki,diğer il, ilçe ve beldelerde ise bir kurs olacak şekilde açılabilecektir.Bunun dışında Genel Müdürlüğümüzün görüşleri alınacaktır.


3) Bu kursların açılması için başvuru bu öğrencilerin kendilerince yapılacaktır.Başvuruda ekonomik durumlarının elverişli olup olmadığına dair belge istenecektir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.


DAĞITIM :
Gereği : Bilgi :
81 İl Valiliğine
(İl Millî Eğitim Müdürlükleri) İlköğretim Genel Müdürlüğüne
Emniyet Man. Boğaziçi Sokak No : 23 Ayrıntılı Bilgi İçin İrtibat: M. YILDIRIM Teknikokullar 06500/ANKARA Eğitim Uzmanı
Telefon: (0312) 212 68 80-(6 Hat) Faks:(0312)212 99 58
e-posta : cygm@meb.gov.tr Elektronik Ağ : http://cygm.meb.gov.tr.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular