TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
NASA. Dawn`ı sonunda uzaya gönderiyor
TEKNOLOJİ 06 Aralık 2014 Cumartesi 22:34 | 1222 Kez okundu
NASA. Dawn`ı sonunda uzaya gönderiyor


NASA, daha önce birçok kez fırlatma işlemini ertelediği, Güneş Sistemi`ndeki asteroid kuşağının iki büyük gök cismini keşfedecek Dawn uzay aracını sonunda bugün uza
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), daha önce birçok kez fırlatma işlemini ertelediği, Güneş Sistemi`ndeki asteroid kuşağının iki büyük gök cismini keşfedecek Dawn (Şafak) uzay aracını sonunda bugün uzaya gönderiyor. Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağının iki büyük asteroidi Vesta ve Ceres`i inceleyecek uzay aracı, herhangi bir terslik olmaz ve hava koşulları da izin verirse bugün TSİ 14:20 ve 14:29 saatleri arasında fırlatılacak.

Güneş Sistemi`nin bilinen en büyük iki asteroidi 8 yıl sürecek bir yolculukla incelemesi planlanan Dawn, bilim adamlarının diğerlerinden çok daha farklı olduğuna inandıkları iki asteroidin boyut ve ağırlığını hesaplayacak. Ayrıca oluşumlarının içeriğini ve ne kadar manyetik olduklarını da belirlemeye çalışacak Dawn`ın göndereceği bilgiler, bilim çevrelerinin Güneş Sistemi`nin nasıl oluştuğunu ve geçirdiği evrimi anlamalarına yardımcı olacak.

1,64 metre uzunluğunda ve 1,27 metre genişliğindeki 3 ion-tepkime motoruna sahip uzay sondası ayrıca, Vesta ve Ceres asteroidlerinin evriminde suyun rolünü belirlemeye çalışacak. 2011 yılı Ekim ayında Vesta`nın yörüngesine girdikten sonra Şubat 2015`te Ceres`in yörüngesine ulaşacak Dawn, toplam 5,1 milyar km yol katedecek. Uluslararası Astronomi Birliği, 2006`da Ceres`i "cüce gezegen" sınıfına almış, bu karar, Plüto`nun gezegen statüsü konusunda da tartışma başlatmıştı.NASA`nın, iki asteroidin birbirinden uzaklaşması yüzünden 400 milyon doları aşkın maliyeti olan Dawn`ı ekim sonundan önce uzaya fırlatması gerekiyor.


Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular