TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Öğrencilerden Mehmetçiği ısıtacak icat
TEKNOLOJİ 21 Şubat 2014 Cuma 21:25 | 3238 Kez okundu

Erzurum`da 3 lise öğrencisi, terörle mücadele eden Mehmetçiğin zorlu tabiat şartlarına karşı verdikleri mücadeleden etkilenmeleri üzerine geliştirdikleri proje ile ısıtan ayakkabı yapmayı başardı. Atatürk Endüstri Meslek Lisesi Elektrik ve Elektronik alanı öğrencileri Mehmet Efe, Ufuk Başak ve Emre Şimşek, geliştirdikleri proje ile soğuk havalarda ayakların üşümesini önlemek için ayakkabının, harici bir kaynak kullanmadan ısıtılmasını sağladılar.

Mehmetçiğin, özellikle sınır ötesi harekâtta karlı dağları aşarak terör örgütüne yönelik yaptıkları başarılı operasyonun televizyon ve gazetelerde yer alan görüntülerinden çok etkilendiklerini anlatan öğrenciler, "Karlı dağları aşan Mehmetçiğimizin ayaklarının üşüdüğünü düşündük ve bu sorunu aşmak için bir proje yapmaya karar verdik." diye konuştular.

Çalışmalarında ayakkabı tabanına yerleştirdikleri rezistans vasıtasıyla ayakkabı içinin sıcaklığının uygun derecede tutulmasını sağlamayı başardıklarını anlatan öğrenciler, ayrıca yine taban bölümüne 3.6 voltluk bir batarya yerleştirdiklerini ifade ettiler. Şarj edilebilen bataryanın rezistans sayesinde ayakkabının içini 2 saat 22-23 derece sıcaklıkta tutabildiğini vurgulayan öğrenciler, kurdukları sistemin açma kapama düğmesinin de ayakkabı üzerinde bulunduğunu ve istenilen zaman sistemin çalıştırılıp durdurulabildiğini söylediler. Sistemin maliyetinin 30 YTL gibi düşük bir ücrete mâl olduğunu sözlerine ekleyen öğrenciler, her ayakkabı tabanına yerleştirilebilecek bu sistemin, özellikle Mehmetçiğin kullandığı botlara rahatlıkla monte edilebileceğini belirttiler.

Okul müdürü Fikret Umudum, öğrencilerinin Mehmetçiği düşünerek ısıtmalı ayakkabı projesini başarıyla gerçekleştirmelerinin gururunu yaşadıklarını ifade ederek, "Öğrencilerimiz çok düşük maliyetle büyük bir başarıya imza atmışlardır." dedi.


AA

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular