Dosyalarda Araştır Fenokulunda Araştır
1481 Online (1109 Mobil)
TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Öğrenmeyi neler etkiler?
TEKNOLOJİ 02 Nisan 2014 Çarşamba 23:18 | 2413 Kez okundu

Genellikle öğrenmeyi ders çalışmaya ya da çalışmamaya bağlarız. Çok çalışırsak çok öğreneceğimizi, az çalışırsak az öğreneceğimizi düşünürüz. Aslında öğrenmenin kalitesini ve verimini etkileyen pek çok etken vardır. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak çalışmak hem size zaman kazandırır hem de öğrenmenin daha verimli ve etkin olmasını sağlar.
Fiziksel Çevre Tercihi:
Ses-gürültü, aydınlatma - sıcaklık düzeyi; ortamın düzeni ve çalışırken atıştırma ihtiyacı Öğrenme başarısında önemlidir. Ders çalıştığınız ortamın öğrenme ihtiyaç ve tercihlerinize uygun olarak düzenlenmesi konsantrasyonun ve dolayısıyla öğrenme veriminin artmasını sağlayacaktır.
Ses-Gürültü Düzeyi:
Bazı öğrenciler müzik dinleyerek çalıştığında daha iyi konsantre olurken bazı öğrenciler tamamen sessizliğe ihtiyaç duyarlar.
Aydınlatma Düzeyi:
Bazı öğrenciler ders çalışırken yoğun aydınlatmayı tercih ederler. Ancak bazı öğrenciler için yoğun aydınlatma rahatsız edici olabilir, bu yüzden daha az aydınlatılmış ortamları tercih ederler.
Isı Düzeyi:
Bazı öğrenciler ılık ortamları tercih ederken bazı öğrenciler iyi ısıtılmış, sıcak ortamları tercih ederler.
Çalışma Ortamının Düzeni:
Bazı öğrenciler masa başında çalıştıklarında daha iyi konsantre olurken bazı öğrenciler daha rahat ortamları tercih ederler.
 Atıştırma İhtiyacı:
Bazı öğrenciler için ders çalışırken atıştırma ihtiyacı duymazken bazı öğrenciler ise konsantre olmak için bazı durumlarda bir şeyler yemek ve içmek ihtiyaç duyarlar.
Çalışma Saatleri Tercihi:
Bazı kişiler sabah saatlerinde daha verimliyken bazı kişiler akşam veya gece saatlerinde daha verimli olabilirler.
Çalışma Grupları Tercihi:
Bazı öğrenciler tek başına çalışmayı tercih ederken, bazıları grup çalışmasını tercih ederler.
 Ders Çalışmaya Başlama Davranışı:
Ders çalışmaya başlamak bazı kişiler için zordur. Konsantre olmakta ve motive olmakta zorlanırlar. Bazı kişiler için ise başkaları tarafından oluşturulan ders çalışma programlarına uymakta zorluk çekerler.
Zorluklar karşısında tutum:
Yeni ya da zor olan konuları öğrenmek daha fazla motivasyon ve konsantrasyon gerektirir. Bazı öğrenciler zorluklar karşısında çalışmaya devam ederken bazıları çalışmalarını yarım bırakma eğilimi gösterirler. Bu öğrencilerin bu yüzden zor konulara çalışırken ya da yeni bir konuyu öğrenirken ders çalışma tercihlerini göz önünde bulundurmaları, çalışma ortamlarını ve çalışma programlarını tercihlerine göre düzenlemeleri motivasyonlarını ve konsantrasyonlarını artıracaktır.
Otorite ile Çalışma Tercihi:
Bazı kişiler ders çalışırken onları yönlendiren ya da kontrol eden bir kişinin olmasını tercih ederler. Bu kişi bir öğretmen olabileceği gibi bir aile üyesi de olabilir. Ancak bazı öğrenciler başkaları tarafından kontrol edileceklerini bildikleri zaman çalışmaya odaklanamaz ve öğrenme motivasyonları düşer.

Birden fazla iş yapma/yapamama:
Bazı kişiler bir işe başladıklarında onu tamamlamadan yeni bir işe odaklanamazlar. Bazıları için ise çeşitlilik önemlidir. Aynı anda birden fazla işle uğraşmak onların motivasyonunu artırır. Ders çalışma programları hazırlanırken buna dikkat edilmesi gerekir.
Ders Çalışmada Süreklilik-Konsantrasyon:
Bazı kişiler konsantre olmakta ve uzun süre çalışmakta zorlanmazlar. Ancak bazıları konsantre olmakta zorlanırlar ve çalışırken sık  aralar vermeleri gerekir. Bu yüzden öğrencilerin çalışma programlarında ders çalışma periyotları ve dinlenme aralarım buna göre planlamaları gerekir.

Milliyet

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score