TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Otobüste internetten TV keyfi
TEKNOLOJİ 15 Temmuz 2013 Pazartesi 08:26 | 1612 Kez okundu
Otobüste internetten TV keyfi

Belediye otobüslerinde yepyeni sistem... Sistem Adana`da uygulanmaya başlandı.
Adana`da Büyükşehir Belediyesi`ne ait otobüslerde internet üzerinden televizyon yayını yapılmaya başlandı.

Yaklaşık 5 yıldır belediye otobüsleri ile toplu taşıma hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi otobüslerin arkasını reklam şirketine yıllık bedel üzerinden kiraya verdi. Belediye yönetimi, gelir artırıcı uygulama çerçevesinde otobüslerin içine kapalı devre televizyon yayını kurulmasını kararlaştırarak bu işi de 3 yıllığına bir şirkete kiraladı.

Halen 20 otobüse ikişer adet LCD televizyon kuran firma otobüslerin çalıştığı sürece internet üzerinden yayınla firmaları ve büyükşehir belediyesinin hizmetlerini vatandaşlara tanıtıyor.

Line TV kurucusu İsmail Çevik, sistemi önce Kayseri`ye kurmayı, daha sonra diğer illerde faaliyete geçirmeyi düşündüklerini ancak Adana Büyükşehir Belediyesi`nin olumlu yaklaşımı ile 159 otobüste hayata geçirme kararı aldıklarını söyledi.

Televizyonu bilgi ekranı olarak tanımladıklarını kaydeden Çevik, "Sistem sabah şoförün kontağı açması ile çalışmaya başlıyor. Şoförün açma veya kapama gibi bir durumu sözkonusu değil. Şoför otobüsün kontağını kapattığında sistem devre dışı kalıyor. Yayınlar saatlik olarak veya günlük olarak değişebilir. Şu anda 3 adet yayınları otobüslere ulaştıran verici var. Bunun sayısını 12`ye çıkaracağız. 159 otobüste 350 bilgi ekranı olacak. Burada yüzde 40 reklam yer alacak. Yüzde 60 ise Adana`nın tarihi, doğası, turizmi, ekonomisi gibi farklı konularda bilgilendirmeden oluşacak. Amacımız önümüzdeki yıl 4-5 ilde daha sistemi devreye sokmak. Görüşme halinde olduğumuz belediyeler var. Burada belediyeler de kazanç elde ediyor." dedi.

Çevik, 159 otobüste internet üzerinden yayının 29 Ekimde tam anlamıyla faaliyete geçeceğini de sözlerine ekledi.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular