TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
SBS İle Öğrenci Alan Okulların Başvuru Koşulları
TEKNOLOJİ 24 Ekim 2013 Perşembe 02:58 | 6633 Kez okundu

RESMÎ VE ÖZEL FEN LİSELERİ
6. ve 7. sınıflarda Türkçe, Matematik ve Fen ve Teknoloji derslerinden her birinin yılsonu notu en az "orta" ve bu derslerin yıl-sonu notlarının ağırlıklı ortalaması en az "4.00" olanlar başvurabilirler. 6. ve 7. sınıf öğrenimlerini yurt dışında yaparak sınavın yapıldığı yıl 8. sınıf öğrenimini yurtiçinde yapan adaylarda bu şart aranmaz. Ancak, 6. veya 7. sınıflardan herhangi birini yurt içinde okuyan adaylarda bu başvuru şartı sadece o sınıf için aranır.


SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ
6. ve 7. sınıflarda Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilgiler derslerinden her birinin yılsonu notu en az "3.00" ve bu derslerin yılsonu notlarının aritmetik ortalaması en az "4.00" olanlar başvurabilirler. 6. ve 7. sınıf öğrenimlerini yurt dışında yaparak sınavın yapıldığı yıl 8. sınıf öğrenimini yurtiçinde yapan adaylarda bu şart aranmaz. Ancak, 6. veya 7. sınıflardan herhangi birini yurt içinde okuyan adaylarda bu başvuru şartı sadece o sınıf için aranır.

ANADOLU LİSELERİ
Anadolu liselerinin özel başvuru koşulu bulunmamaktadır.


ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ
Adayların; T.C. vatandaşı olması. 6., 7. ve 8. sınıfta sınıf tekrar etmemiş olması, evli olmaması, öğrenim gördüğü ilköğretim okulunun 8. sınıf şube öğretmenler kurulunca "Anadolu Öğretmen Liseleri Aday Öğrenci Formuna" göre aday gösterilmiş olması.


ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSELERİ VE SAĞLIK MESLEK LİSELERİ
T.C. vatandaşı olması, sağlık durumunun; girmek istediği mesleğin öğretimine ve yürütülmesine elverişli olması, (kekemelik, şaşılık, görme yetersizliği, ortopedik yetersizlik, bulaşıcı hastalıklar ve ruhsal bozukluklar engel teşkil eder. Öğrencilerin özür durumları, okula kayıt sırasında "Kontenjan Belirleme, Kayıt - Kabul ve Nakil Komisyonu" tarafından tespit edildiği takdirde, sağlık raporu almış olsalar bile kayıtları yapılmaz.


ANADOLU MESLEK LİSELERİNİN DENİZCİLİKLE İLGİLİ MESLEK ALANLARI
Adayların "Gemi Adamları Sağlık Yönergesi" ile belirlenen, denizde çalışmaya engel hastalığının bulunmaması.
Adayların sağlık durumlarının denizcilik öğrenimine elverişli olup olmadığı, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş resmî ve özel sağlık kurum/kuruluşların ` dan alınacak "Gemi Adamları Sağlık Raporu" ile belgelendirilmesi.
Erkek adayların 1.55 metre, kız adayların 1.50 metreden kısa olmaması.
Mülakat ve beden yeterliliği sınavına girmesi ve başarılı olması.

Anadolu Teknik Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Adalet Meslek Liseleri, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi, Anadolu Tarım Meslek ve Tarım Meslek Liseleri ile Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi
Adayların sağlık durumunun, girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması.
Anadolu Meslek Liselerinin Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi Alanının Ayakkabı Modelistliği Dalı, Saraciye Modelistliği Dalı, Grafik ve Fotoğraf Alam, İnşaat Teknolojisi Alanının Restorasyon Dalı, Kuyumculuk Teknolojisi Alam, Seramik ve Cam Teknolojisi Alanı, Sanat ve Tasarım Alanı ile Radyo Televizyon Alanının Grafik Animasyon Dalı`nda okumak isteyen öğrencilerin ilköğretim okulu 6. ve 7. sınıflarda resim dersinin yılsonu notunun her sınıf için en az "iyi" derece olması.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Anadolu İletişim Meslek Liseleri ile Anadolu Meslek/Anadolu Kız Meslek Liselerinin Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı, Eğlence Hizmetleri Alanı, Gıda Teknolojisi Alanı, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Alanı, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı ile Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı

Adayların sağlığı ve fizikî durumunun iletişime, turizm eğitimine, eğlence hizmetlerinde, seyahat acentelerinde ve turistik tesislerde, toplu beslenme yapılan kurum mutfaklarında, büro hizmetlerinde, gıda kontrol ve analizleri laboratuarlarında görev yapmaya uygun olması.

Kaynak: Milliyet Pozitif Eki

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular