TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
SBS için dershaneye gitmeye gerek yok
TEKNOLOJİ 07 Nisan 2013 Pazar 07:27 | 6520 Kez okundu

Cito Türkiye Genel Müdürü Ömer Ahmet Konak, “SBS`ye hazırlık için çoktan seçmeli test çözmeye dayalı etkinlik yapan kurslara, dershanelere gitmekle SBS`de alınan puanlar arasında bir ilişki bulunmuyor” dedi. Cito Türkiye tarafından düzenlenen 4. Öğrenci İzleme Sistemi Konferansı ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi`nde yapıldı.

 

Konferansın açılışından konuşan Cito Türkiye Genel Müdürü Konak, konferansa okul ve çeşitli kurumların temsilcileri ile akademisyenlerin bulunduğunu söyledi. Her yıl çalışmalardan elde edilen bilimsel bulguların kamuoyuyla paylaşıldığını belirten Konak, Cito Türkiye olarak kurumsal ve uygulamalı çalışmalar yaptıklarını anlattı. Eğitim ile ilgili gelişmeleri izlediklerini belirten Konak, uyguladıkları Öğrenci İzleme Sistemi`nin (ÖİS) öğrencileri okul yılları boyunca akademik, sosyal anlamda izleyen bir ölçme, değerlendirme sistemi olduğunu söyledi.

 

Elde ettikleri bulguları aktaran Konak, ilköğretime hazır bulunuşluk bakımından sorunsuz başlayan öğrencilerin ilköğretimden hedeflenen becerileri kazanamadan mezun olduğunu belirtti.

 

Çoktan seçmeli testlerin başarıya katkısı yok

 

Konak, SBS`ye hazırlık için çoktan seçmeli test çözmeye dayalı etkinlik yapan kurslara, dershanelere gitmekle SBS`de alınan puanlar arasında bir ilişki olmadığını söyledi. "Çoktan seçmeli test çözdürmeye yönelik ev ödevlerinin öğrencinin akademik başarısına bir katkısı da yok. Sınıf seviyesi arttıkça, öğrencilerin akademik anlamda kendilerine olan güvenleri azalıyor. Kitap okuma ve kitap hakkında tartıştırma etkinlikleri öğrencinin akademik gelişimini olumlu etkiliyor" diye konuştu.

 

ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ayşegül Daloğlu, Cito`nun ODTÜ Teknokent`te faaliyet gösterdiğini söyledi. Eğitimli insan sayısının artırılmasından ziyade eğitimin kalitesinin artırılmasının önemine değinen Daloğlu, bir ülkenin kalkınmasının ekonomik gelişmeyle olabileceğini, bunun da nitelikli eğitim almış insanlardan geçtiğini anlattı. Eğitimde kalite geliştirme ve denetleme sistemlerini kullanmanın her geçen gün önem kazandığını belirten Daloğlu, ilköğretimden itibaren öğrenciler arasındaki farklılıkların ortaya çıkarılmasıyla öğrencilerin üniversite eğitimi için iyi yönlendirilebileceklerini söyledi.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular