TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
SBS`de Artık Davranış Notu Yok
TEKNOLOJİ 25 Şubat 2013 Pazartesi 14:08 | 11976 Kez okundu

Danıştay, Seviye Belirleme Sınavı`nda öğrencilerin puanlarında yüzde 5 etkili olan davranış puanının genel puana eklenemeyeceğine karar verdi..

Seviye Belirleme Sınavı`nda (SBS) puanlar ve sıralamalar alt üst oluyor. Yılsonu başarı puanları yanlış hesaplanan SBS`de şimdi de “davranış notu” sorunu ortaya çıktı. Danıştay, öğrencilerin toplam puanlarında yüzde 5 katkı sağlayan davranış puanının genel puana eklenemeyeceğine karar verdi.

Danıştay 8′inci Dairesi, yaklaşık 2 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren bir karar verdi. SBS`de genel puan (sınıf puanı) belirlenirken, üç tür puan birbirine ekleniyordu.
Öğrencinin sınavda aldığı puanın yüzde 70′i, o yılki okul başarısının yüzde 25′i ve son olarak da karnesindeki “davranış” hanesinde yer alan notların yüzde 5′i alınarak sonunda genel, yani sınıf puanı belirleniyordu.
Milli Eğitim Bakanlığı da geçen yıl ilk kez yapılan SBS sonunda öğrencilere bu genel puanı duyurdu.
Geçen yıl 7′nci sınıfta SBS`ye giren bir öğrenci, genel puana eklenen yüzde 5′lik başarı puanının dayanağı olan yönetmeliğin ve bu işlemin iptali için Danıştay`da dava açtı. Danıştay 8′inci Dairesi, öğrencinin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda gelişimini tamamlamakta olan çocukların davranışlarından elde edilen puanın sınava etkili olmaması gerektiği belirtildi.

PUANLAR YENIDEN HESAPLANACAK
Danıştay`ın geçen yıl yapılan sınav sonuçlarını da etkileyecek kararı hemen hemen tüm öğrencilerin puanlarının yeniden hesaplanmasına neden olacak. Danıştay yürütmesini durdurduğu yüzde 5′lik açık, öğrencinin şimdiye kadar 25′i alınan okul başarısına veya sınavda aldığı yüzde 70′lik puandan karşılanacak. Okullarda davranış notlarının genelde yüksek verildiği göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin genel puanlarında düşüş olması bekleniyor. Bu durumda, puanlar yeniden hesaplanacağından geçen yıl yapılan sınavın sıralaması da baştan sona değişecek.

 

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular