TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
TÜBİTAK 2007 ödülleri açıklandı
TEKNOLOJİ 22 Haziran 2013 Cumartesi 19:29 | 2417 Kez okundu
TÜBİTAK 2007 ödülleri açıklandıTÜBİTAK 2007 yılı ödüllerini kazananlar belirlendi.TÜBİTAK Özel Ödülü`nün Prof. Dr. Tuncer B. Edil, Prof. Dr. Ali Cezmi Akdiş ile Prof. Dr
TÜBİTAK`tan yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK Bilim Kurulunun 8 Temmuz 2007 tarihli toplantısında 2007 Yılı Bilim ve Teşvik Ödülleri, TÜBİTAK Özel Ödülü ile TWAS Teşvik Ödülü`nü kazananlar belirlenirken, bu yıl hizmet ödülünün verilmediği kaydedildi.Açıklamada, geleneksel olarak her yıl verilen ödüllere layık görülen bilim insanlarına, plaket ve ödül beratı takdiminin yanında para ödülü de verildiği ifade edilerek, TÜBİTAK tarafından 2007 yılı ödüllerinin takdimi için Aralık ayında tören düzenleneceği bildirildi.TÜBİTAK Bilim Kurulu`nun belirlediği ödülleri kazananlar şöyle:

BİLİM ÖDÜLLERİ (Bilimsel araştırmalarıyla, bilime evrensel düzeyde önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarına veriliyor)Temel Bilimler Alanı:

Prof. Dr. Ali Mustafazade (Koç Üniversitesi Matematik Bölümü):

“Pseudo-Hermisyen kuantum mekaniği kuramının gelişimine katkı sağlayan uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleMühendislik Bilimleri Alanı:

Prof. Dr. M. İrşadi Aksun (Koç Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü):

“Kapalı-form Green fonksiyonlarının gerçek uzayda hızlı ve doğru olarak hesaplanması konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleProf. Dr. Polat Gülkan (ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü):

“Eşdeğer lineerleştirme yoluyla doğrusal elastik sınırın ötesinde şekil değiştirmelerine maruz kalan yapı sistemlerinin davranışlarının hesaplanmasına imkan veren genel kavramsal formülasyon ile depremlerde özel olarak yakın alanda gözlenen yer hareketi ve bunun yapılarda yarattığı özel yer değiştirme talepleri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleTEŞVİK ÖDÜLLERİ

TEŞVİK ÖDÜLLERİ (Bilimsel araştırmalarıyla bilime gelecekte evrensel düzeyde katkılarda bulunabilecek potansiyele sahip olduğunu kanıtlamış genç araştırıcılara veriliyor.)Temel Bilimler Dalında:

Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Bulutay (Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü):

“Geniş bant aralıklı yarıiletkenlerde yüksek elektrik alanı altında iletim fiziği konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleDoç. Dr. Özgür Esat Müstecaplıoğlu (Koç Üniversitesi Fizik Bölümü):

“Atomik-moleküler ve optiksel fizik ile yoğun madde fiziği alanlarında Bose-Einstein yoğuşuk maddesinin optik ve manyetik özellikleri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleProf. Dr. Uğur Tırnaklı (Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü):

“Denge dışı karmaşık sistemlerin bir kısmının istatistik mekaniksel özelliklerini araştırmakta önemli bir teori haline gelen Genelleştirilmiş İstatistik Mekanik (GİM) formalizminin gelişmesine katkı sağlayan uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleYrd. Doç. Dr. Ergün Yalçın (Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü):

“Grupların kohomoloji uzunluğu konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleMühendislik Bilimleri Dalında:

Doç. Dr. Alper Demir (Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh. Böl.):

“Elektronik devrelerde ortaya çıkan gürültünün modellenmesi ve analizi konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleDoç. Dr. Vural Gökmen (Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü):

“Gıdalarda işleme öncesinde ya da uygulanan işlemler sırasında ortaya çıkan doğal ya da proses kontaminantlarının tespitine yönelik kromatografik analiz yöntemlerinin geliştirilmesi konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleProf. Dr. Mustafa Güden (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Müh. Böl.):

“Hafif köpük yapıların kolumsu yapılar içinde dolgu malzemesi olarak kullanımında, köpük dolgu malzemesinin mekanik davranışının araştırılması konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleDoç. Dr. Mahmut D. Mat (Niğde Üniversitesi Makine Müh. Bölümü):

“İki fazlı akışlar ve uygulamaları, hidrojen depolama ve yakıt pilleri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleSağlık Bilimleri Dalında:

Prof. Dr. Adnan Abacı (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi):

“Kardiyolojinin koroner arter hastalığı konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleDoç. Dr. Mustafa Arıcı (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Ünitesi):

“Son dönem böbrek yetmezliği ve hemodiyalizin klinik sorunları konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleDoç. Dr. Şermin Genç (Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma Laboratuvarı):

“Nörolojik hastalık modellerinde eritropoietin geninin etkileri konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleDoç. Dr. Kürşad Ünlühızarcı (Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi Endokrinoloji B.D.):

“Polikistik over sendromu (PKOS), idiyopatik hiperandrojenemi, idiyopatik hirsutizm gibi hastalıkların patogenezi ve tedavisi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleTÜBİTAK ÖZEL ÖDÜLÜ

TÜBİTAK Özel Ödülü (Bilim Ödülü eşdeğeri olarak, çalışmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, yurt dışında yerleşik, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu ve hayatta olan bilim insanlarına veriliyor.)Prof. Dr. Tuncer B. Edil (Department of Civil&Environmental Engineering,University of Wisconsin-Madison ABD):

“Yumuşak zeminlerdeki inşaat teknolojileri ve geri dönüşümlü atık malzemelerin inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak tekrar kullanımı konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleProf. Dr. Ali Cezmi Akdiş (Swiss Institute of Allergy and Asthma Research):

“Allerjen spesifik immunoterapinin ve atopinin mekanizmasını açıklamaya yönelik uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleProf. Dr. Onur Güntürkün (Abteilung Biopsychologie Fakultat für Psychologie Ruhr Universitat Bochum):

“Beyinde nörofizyolojik mekanizmalar ile bellek ve öğrenme gibi bilişsel fonksiyonlar arasındaki nedensel ilişki konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyleTÜBİTAK-TWAS TEŞVİK ÖDÜLÜ

TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü (Bilimsel araştırmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkılarda bulunan ve bu katkının artarak devam edeceği yolunda umut vaat eden genç bilim insanlarına yıllar itibariyle fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarında dönüşümlü olarak veriliyor.)Doç. Dr. Bahtiyar Özgür Sarıoğlu (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fizik Bölümü):

“Kütleçekim kuramları, süpercisim ve süperkütleçekim kuramları, elektromanyetik ikilik, integrallenebilir sistemler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle.TÜBİTAK`ın Bilim ödülünü kazananlara 25 bin YTL para ödülü ile araştırma desteği, altın plaket ve berat, Teşvik ödüllerini kazananlara 10 bin YTL para ödülü, gümüş plaket ve berat, TÜBİTAK Özel Ödülü`nü kazananlara 25 bin YTL Para ödülü, altın plaket ve berat, TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü`nü kazanana ise 2 bin Dolar para ödülü, gümüş plaket ve berat verilecek.Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular