TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
TUBITAK Ekoloji Temelli Doga Egitimi Kamplari- Antakya ve cevresi basvurulari basladi
TEKNOLOJİ 01 Şubat 2014 Cumartesi 07:29 | 7576 Kez okundu

Proje, Amanos Dağları ile Antakya ve çevresindeki doğal ve kültürel kaynakları eğitim amacıyla kullanarak, Üniversitelerdeki Araştırma Görevlileri, Doktora-Yüksek Lisans öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı okullarda çalışan öğretmenler ve sınırlı sayıda olmak üzere diğer ilgililerin ekoloji temelli çevre bilincini yükseltmek, bu yolla, onların doğa eğitiminde kazanacakları deneyimleri kendi öğrencileri ve çevrelerine yaymalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Gerçekleştirilecek olan doğa eğitimindeki konular, katılımcılarla, öğretmen-öğrenci hiyerarşisinden uzak, katılımcı ve sorgulayıcı bir yaklaşımla bizzat doğanın içinde tartışılarak işlenecektir. Bu anlamda laboratuar ve dershane doğanın kendisi olacak, gözleme dayalı öğrenme, bütünsel ve sentezci bir yaklaşım ön plana çıkacaktır. Böylece, ekosistemlerin, tüm öge ve işlevleriyle bir bütün olarak anlaşılabilmesi mümkün olacaktır. Bu işlevlerin insan bağlantısı, başka bir deyişle yaşam için gerekliliği ve öneminin kavranması da sağlanmış olacaktır.

Projenin temelini, doğanın insana değil, insanın doğaya bağımlı olduğu gerçeği gözardı edilmeden “doğal denge” denilen olağanüstü uyumun algılanmasına yönelik, ekosfer merkezli bir eğitim oluşturmaktadır.

2008 yılında uygulanacak projenin ana teması doğanın dilinin gelecek nesillere öğretilmesine bu projeye katılarak elde ettiği bilgi, yöntem ve deneyimlerle aracılık edecek, bu sorumluluğu üstlenebilecek, kendisini okuyarak sürekli yenileyebilecek, ülkemizin gelecek nesillerini yetiştirmeye istekli ve kararlı bir topluluğun program sonunda yetiştirilmesidir.
 

Sıklıkla Sorulan Sorular

1. Program ne zaman yapılacak ?

Birinci dönem 20-29 Haziran-2008

ikinci dönem ise 30 Haziran-9 Temmuz 2008 tarihleri arasında yapılacaktır.

2. Programa kimler başvurabilir ?

Programa Üniversitelerden Araştırma Görevlileri, Yüksek lisans öğrencileri, Doktora öğrencileri ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi-özel okullarda çalışan öğretmenler başvurabilecektir. Bu kriterlere uymayanlara da başvurular açık olup sınırlı sayıda katılımcı kabülü yapılacaktır.

3. Katılım için ne zaman başvuru yapabilirim ?

15 Haziran 2008 günü 24`e kadar başvuru yapabilirsiniz

4. Başvurular nasıl yapılacak ?

Başvurular sadece e-posta aracılığıyla buradan edinebileceğiniz başvuru formunun tam olarak doldurulup ana sayfada verilen proje yürütücüsünün elektronik posta adreslerinden birisine gönderilmesiyle yapılacaktır.

5. Başvurumun ulaştığını nasıl öğreneceğim ?

Başvurunuz alındığında size e-posta ile alındı bilgisi gönderilecektir.

6. Katılımcıların kesin listesi ne zaman ilan edilecek ?

16 Haziran 2008 Salı günü katılımcı listeleri ilan edilecektir.

7. Proje esnasında Araştırma Görevlisi ve Öğretmen olarak çalışanlar izinli sayılacak mı ?

Projeye katılımları kesinleşenlere istekleri dahilinde projeye kabul edildiklerine dair yazı fakslanacaktır. Ayrıca, proje ile ilgili ayrıntı faksta belirtilecektir. 2006 ve 2007 yılında yapılan projelerde bu şekildeki bir yazı ile hem Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda hem de Üniversitelerde izin alınmasında sorun yaşanmamıştır.

8. Proje ücretli midir ?

Projeye katılım ücretsizdir. Tüm proje masrafları TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır. Sadece katılımcıların bulundukları illerden Hatay`a gidiş geliş ücretleri kendilerince karşılanacak ve bu konu ile ilgili bir ödeme yapılmayacaktır.

9. Yatak ve yemek ücreti ödeyecek miyiz ?

Projede 3 öğün yemek ve 3 yıldız otel konforundaki barınma yeri ücreti TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır. Ayrıca 10 gün boyunca Hatay içindeki transferler ücretsiz olarak klimalı otobüslerle sağlanacaktır.

10. Projede hangi dersler verilecek ?

Proje bilgileri sayfasında ilgili konuya ulaşılabilir.

11. Projede Kimler Ders Verecek ?

Projede 2006 yılında ders veren ve proje ders kitabı yazarlarından 17 eğitmen ders verecektir. Projeye katılımları kesinleştikten sonra ders verecek eğitmen listesi proje bilgileri sayfasında ders konularının yanında ilan edilecektir.

12. Kampa gelirken neler getirmeliyim ?

Büyüteç (Mutlaka getirilmelidir. Kırtasiyelerde satılan ucuz büyüteçlerden olabilir)
Yürüyüşe uygun ayakkabı (Bileği saran kalın tabanlı spor ayakkabıları doğa yürüyüşlerinde rahat etmenizi sağlar),
pantolon (doğa yürüyüşlerinde şortla yürümek sağlık açısından sorun yaratabilir)
Çok sayıda tişört
Şapka
Güneş kremi ve güneş gözlüğü (Mutlaka getirilmelidir.Güneş gözlüğü göz sağlığınız açısından önemlidir)
Pusula (varsa)
Sırt çantası (suyunuzu, yedek tişört ve sandalet, not defteri gibi şeyleri, alacak büyüklükte ve mutlaka sırt çantası, elde taşınan çantalardan değil)
GPS (varsa)
Eğitimde dalış yapılacağı için yüzme ve dalış malzemeleri olanlar malzemelerini getirmelidirler.
Mayo (mutlaka getirilmelidir, yüzme bilmeyenler de dalış yapmaktadırlar)
Dürbün (mutlaka getirilmelidir, bulabilenler iyi kalite ödünç de olsa bir dürbün, kalitelisinden bulamayanlar ise piyasada ucuza satılan dürbünlerden birer tane edinmelidirler, hem kuş gözlemi hem de yaban hayatı gözlemi derslerinde kullanılacaktır)
Ajanda ve kalem (Not tutmak amaçlı kullanılacaktır ve önemlidir. Kağıtlara ya da karton kapaklı defterlere ya da sayfaları kolayca kopartılabilen bloknotlara not tutmak pratik olmadığı gibi kalıcı da değildir. Sağlam kapaklı, gerektiğinde yıllar sonra bile açıp bakabileceğiniz bir ajanda ile gelmeniz gerekmektedir)
Müzik aleti çalabilenler minik dinletiler için çaldıkları müzik aletini beraberlerinde getirebilirler
13. Projeye katıldığıma dair bir belge alacak mıyım ?

Proje katılımcılarından başarılı olanlara MKÜ tarafından Proje Yürütücüsü ve Üniversite Rektörünce imzalanan "Ekoloji temelli doğa eğitimi sertifikası" verilecektir.

Detaylı Bilgi İçin
 

http://www.amanoslar.net/

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular