TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Televizyonda yüksek devrim
TEKNOLOJİ 22 Şubat 2013 Cuma 10:24 | 1588 Kez okundu
Televizyonda yüksek devrim

Yeni nesil televizyonlarda kafaları en çok karıştıran özelliklerden biri, hiç şüphesiz ‘High Definition` terimi. Plazmalarla ilgili güzel bir araştırma.. Televizyonunu yenilemek iste
TÜRKÇE anlamı ‘Yüksek Tanımlama` olan ‘High Definition` (HD), aslında yeni nesil eğlence araçlarının bize yüksek çözünürlükte, dolayısıyla yüksek kalitede yayın izleme olanağı sunma tekniğinden başka bir şey değil. Eğlence pazarına 1998 yılında ‘HD devrimi` gibi iddialı bir isimle giren bu teknoloji, zaman içinde iyice gelişerek mümkün olan en az maliyet ile son kullanıcıya sunulabilir hale geldi ve elektronik marketlerdeki yerini aldı. High Definition teknolojisinin standart yayınlardan en büyük farkı, görüntüyü daha fazla ‘satır` ile sunması. Düşey satır sayısının fazla olması, daha keskin ve detaylı görüntü, yüksek derinlik, canlı ve parlak renkler sağlıyor. Standart bir yayında bulunan 576 yatay doğruya karşın HD çözünürlükte, ‘progressive scan` modunda 720 doğru, ‘interlaced` modunda ise 1080 doğru bulunuyor. Tabii bu da yayının kalitesini büyük ölçüde yükseltiyor.

HD Ready`nin diğerlerinden farkı ne?

HD bir yayını izleyebilmek için High Definition destekli cihazlara sahip olmanız gerekiyor. Cihazın HD özelliğini belirten en önemli tanımlar ‘HD ready` ve ‘Full HD` olarak broşürlerde yer alıyor. ‘HD ready` tanımı, cihazın kısaca 720 satırlık bir yayına destek verdiğini belirtiyor. ‘Full HD` özelliği sayesindeyse 1080 doğru ile yayınları izlemeniz mümkün. HD yayınlar, HD sinyallerinin iletimi için HDMI ve DVI girişleri kullanıyor. Ancak yüksek çözünürlükteki bu yayınların desteklenen çözünürlüklerde izlenebilmesi için öncelikle yayının HD olarak sunulması gerekiyor. Bunun dışında uydudan gönderilen televizyon yayınlarını yine HD destekli alıcılarla izleyebiliyorsunuz. Ayrıca Blu-ray veya HD-DVD oynatabilen cihazlarla yüksek çözünürlükteki filmleri seyredebilmeniz mümkün.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular