TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Türkiye`de internetin en sık kullanıldığı saatler
TEKNOLOJİ 06 Temmuz 2014 Pazar 18:25 | 3124 Kez okundu

2009`da ADSL abone sayısı % 7 oranında artarak 6,2 milyona ulaşırken, veri kullanım miktarı % 69 arttı. Türk Telekom`un verilerine göre Türkiye`de internet en yoğun olarak saat  20:00-23:00 saatleri arasında kullanılıyor.

Türkiye`nin lider iletişim şirketi Türk Telekom`un interneti daha geniş kitlelere yaygınlaştırmak ve daha yüksek hızda erişim sağlamak hedefleri çerçevesinde Türkiye`nin her köşesine uzanan altyapı yatırımları sonucunda, 2009 yılında ADSL kullanıcı sayısı 6.2 milyona ulaştı. 

2008 yılı sonunda 5.8 milyon olan ADLS abone sayısı, 2009 yılı sonunda % 7 artarak 6.2 milyona ulaştı. 2009 Aralık ayı itibarıyla ortalama veri kullanım miktarı (ADSL VDSL2) , 2008 yılının Aralık ayına göre yüzde 69 artarak 10,03 GB oldu. Türkiye`de internet en yoğun olarak saat 20.00–23.00 arasında kullanılıyor, kullanım gece yarısından itibaren düşüyor ve sabah 08.00 itibarıyla tekrar artış gösteriyor.

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, 2009 yılı başında abone başı trafiğin (gün içinde farklı saatlerde abone başına düşen ortalama hız ) 49 Kbps iken bu değerin 2009 Aralık ayında 97 Kbps`ye ulaşarak, %98 oranında arttığını belirtti.

Demircan, “Geçen sene altyapımız üzerinden İnternet Servis Sağlayıcılarına 8 Mbps hıza kadar olan hızlarda ADSL paketleri sunarak,  ADLS hizmetlerinde yeni bir dönem başlattık.

Artan internet hızıyla birlikte, ADSL kullanıcı sayısının 6.2 milyona ulaştı ve data kullanım oranlarının bir önceki yıla göre %69 oranında arttı.

 Artan abone sayısı ve veri kullanım miktarındaki artış; ADSL üzerinden internet kullanımının, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu önemli bir göstergesi oldu” dedi.

En çok data kullanımı Isparta`da

Bu arada kişi başı veri kullanımı artışında rekor Isparta`nın oldu. İlk 10 il ise şöyle sıralanıyor.
Isparta, Burdur, Şanlıurfa, Niğde, Aksaray, Kütahya, Gaziantep, Afyon, Denizli ve Konya.

AA

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
7. Sınıf Başarı Var Soru Bankası