TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Yerli Google BelgeTurk Geliyor
TEKNOLOJİ 29 Mart 2014 Cumartesi 18:30 | 1411 Kez okundu

Aranan dosyaların bulunamadığı evrak depoları ve tozlu arşivler tarihe karışıyor. Bunun yerine tıpkı arama motoru Google gibi tek tık`la yıllar öncesine ait her türlü yazılı evrak ve belgeye ulaşılabilecek bir sistem hazırlanıyor.

Ocak 2008 tarihinden itibaren başlatılacak projenin mimarı Teknoloji Holding. Sisteme BelgeTurk Merkezî Kayıt Kuruluşu (MKK) ismi verildi. Benzer bir sistem AB ülkelerinde 20 yıldır kullanılıyor.

 
AB`de 243 milyar Euro tasarruf edilmesini sağlayacak sistem, BelgeTurk ile Türkiye ekonomisine de büyük oranda katma değer yaratmanın garantisini veriyor.
 
BelgeTurk, “Güvenli e-Belge Yönetimi” ile kamu ve özel sektör için zaman ve kaynak tüketiminde yüzde 90`Güncel Teknoloji Haberleria varan oranlarda tasarruf sağlayacak. Yaratılan bu değerle onbinlerce ağacın kesilmesi de engellenecek. Küresel ısınmaya karşı iş dünyasından başlayarak toplumdaki bilincin artmasına katkı sağlayacak.
 
Yeni uygulama sayesinde, fiziksel ortamda, kâğıt üzerinde yapılan, teklif, sipariş, kontrat, fatura, irsaliye/irsaliyeli fatura ve dekont gibi tüm `resmî işlemleri`, elektronik ortamda, geçerli ve güvenli şekilde `e-belge` olarak düzenlenebilecek.
 
Kâğıt tüketimini asgari seviyeye indirecek proje hakkında bilgi veren Emin Hitay, Avrupa ülkelerinde e-belge yönetimi ile yılda 20 milyar yaprak, 40 bin ton kâğıt tasarrufu sağlandığını, 12 ila 16 milyon ağacın kurtarıldığını ifade ediyor.
 
Merkezi Kayıt Kuruluşunun, "Bilgi Güvenliği ve Sertifika Hizmetleri Uygulama Projesi"ni 1 Ocak 2008 itibarıyla hayata geçirmesi, güvenli e-Belge yönetimine hız kazandıracak.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular