Dosyalarda Araştır Fenokulunda Araştır
1347 Online (1132 Mobil)
TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Yoksul çocuklara laptop
TEKNOLOJİ 20 Ocak 2014 Pazartesi 13:28 | 1284 Kez okundu
Yoksul çocuklara laptop

Yoksul ülkeler için başlatılan Her Çocuğa bir Laptop kampanyasında değişiklik
ABD`nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) girişimiyle yaklaşık 3 yıl önce yoksul ülkeler için başlatılan "Her Çocuğa bir Laptop" kampanyasında beklenen siparişler gelmeyip, maliyetler de düşmeyince projede değişikliğe gidildi.

Projenin sahipleri, Amerikan vatandaşlarına 399 dolara iki laptop satın almalarına ve birisini yoksul ülkelerdeki çocuklara göndermelerine olanak sağlayacak "bir al, bir ver" stratejisi geliştirdiler. 12 Kasım`dan itibaren başlatılacak kampanyada bir laptop, satın alan kişinin çocuğuna, diğeri de kalkınmakta olan ülkelere gönderilecek.

Kalkınmakta olan ülkelerin hükümetlerinin sözlü anlaşmalarını yerine getirmemelerinden ötürü zora giren projenin mimarı Nicholas Negroponte, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, "Bir devlet yetkilisinin elini sıkmakla, yazılı bir çek almak arasındaki farkı pek önemsememiştim. Şimdi hayal kırıklığı duyuyorum" dedi. Gelişmiş ülkelerden XO adı verilen ve çocukların kullanımı için özel tasarlanmış, düşük fiyatlı, sağlam ve mümkün olduğu kadar kolay kullanımlı bu laptoplara büyük bir ilgi olduğunu belirten projenin sahipleri, 100 dolara satılması planlanan dizüstü bilgisayarın şu anda ancak 188 dolara satılabileceğini kaydettiler.

Bağışlanan ilk parti bilgisayarlar Kamboçya, Afganistan, Ruanda ve Haiti`ye gönderilecek. Güneş ışığında da okunabilmesi, su geçirmez bir örtüyle kaplanması gibi bazı yeni özellikler eklenen bu laptoplarda, hiçbir hareket eden parça bulunmuyor, bataryası, güneş ışığı, ayak pompası veya yanındaki ipin çekilmesiyle doldurulabiliyor. Kalkınmakta olan ülkelerin hükümetleri 250 binlik partiler halinde bu bilgisayardan sipariş verebilecekler.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular