TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Yüksek TEOG başarısı için okul stratejisi
TEKNOLOJİ 02 Mayıs 2017 Salı 15:52 | 9448 Kez okundu

Yüksek TEOG başarısı için okul stratejisi

TEOG sınavları  8. sınıf 1. dönem ve 2. dönem ikinci yazılı ortak sınavlarıdır. Bu sınavın  %35 + %35  =%70 lik lise yerleştirme puanına etkisinin yanında ikinci yazılı notları olarak dönem sonu notuna etki etmektedir. Bu anlamda TEOG sınavları öğrencilerimizin tekrar giremiyeceği ve lise öğrenimine devam edeceği okulun belirlenmesi açısından önemli bir etkiye sahiptir.  Okul, veli ve öğrencilerin ilk önemli sınavı olduğu için önemsenmekte ve kıymet bulmaktadır. 

Lise yerleştirme puan hesap robotu

Türkiye geneli lise yerleştirme puanları

İşin garip tarafı her sene 85 not ortalaması ile takdir almış ve TEOG da tüm derslerden 85 alan bir öğrencinin 425 lise yerleştirme puanı oluşmakta ,  günümüz şartlarında bu puan ile ortalamanın altında bir anadolu lisesine ancak gidilebilmektedir.

Peki yüksek TEOG başarısı için okul stratejisi nasıl belirlenemelidir?

Öncelikle her öğrenci, öğretmen, veli ve idarenin aynı hedefe buluşması çok önemlidir.

Öğrencileriniz sizi ve dersinizi sevseler, çok çalışıp hedeflediğiniz başarıya ders bazında ulaşsanız dahi , diğer beş derste aynı oranda başarılı olamadan hedefledikleri liseye veya puana ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle tek başına kürek çekmenin bir anlamı yok.

Öncelikle durum tespiti yapın. Kim ne kadar istekli bu anlamda ne kadar fedakâr olabilir?

Okul idarenize hedefinizi anlatın. Şartsız destek aldığınızdan emin olun. İşlem basamaklarını ve iş bölümünü beraberce planlayın.

Okul idaresi başkanlığında gelecek sene 8. sınıfa girecek öğretmenler ile yapılacak çalışmaları ve hedefleri bir toplantıda paylaşın. Tam desteklerini alın. Her öğretmenin bu çalışmanın eşit paydaşı olduğunu unutmadan, çalışmayı kimseye mal etmeyin. Bu kapsamda görev almak istemeyen öğretmen olursa çalışmanızda yer almayıp  5.6.7. sınıfların ilgili dersine girmesi  çalışma verimi için gerekli bir durumdur.

Gelecek sene 8. sınıf okuyacak öğrencilerinizin  velileri,  tüm idare ve öğretmenleriniz ile beraber bir toplantı yapın. Onlardan destek olmalarını istediğiniz kısımları anlatın. Bu çalışmanın bir proje kapsamında geliştiğini, ortak hedefleriniz doğrultusunda katkı sağlamayacak, akademik hedefleri olmadığı için bu kapsamda destek olmak istemeyen veliler varsa nedenlerini öğrenerek ayrıca bu hususta çalışmanız gerekir. Bu tür öğrencilerin tespitide önemlidir.  Veli öğrencisinin eğitimine, kişisel gelişimine katkı sağlayacak her faaliyete destek verir. 

Peki neler yapacağız?

1.      Öğrencilere TEOG sınavının kapsamını, yapılma şeklini ve sonucunda oluşan puanın ne işe yaradığını anlatın. Bu kapsamda ilçenizdeki tecrübeli bir rehber öğretmenden faydalanabilirsiniz.

2.      Öğrencilerin hedefledikleri liselere gezi düzenleyin. Bu liseler hakkında bilgi almalarını sağlayın. Okuyan öğrenciler ile görüştürün. Hatta bu liselerini tanıtıcı bir poster çalışması bile hazırlatabilirsiniz.  Hedeflerini ete kemiğe büründürün. İyice hedefleri somutlaşsın.

3.      Hedeflerindeki liseye gidebilmek için hangi derslerden TEOG1 ve TEOG2 de kaç soru yapmaları gerektiğini net olarak belirleyin.

4.      Her öğrencinin hedefini bilin velinin de bilmesini sağlayın.

5.      7. Sınıf kurslarında artık TEOG konularına geçin.

6.      İmkânınız var ise okul derslerde de TEOG konu anlatımına geçin.

7.      Zaman çok olduğu için mümkün olduğunca uygulamaya ağırlık verin.

8.      Her bölüm sonunda kapsamı öğrencilerin bildiği eksik belirleme sınavı (eski adı deneme) yapın.  Sonuçları sürekli veliler ile paylaşın. Okul web sitesi veya Whatsapp guruplarını bunun için kullanılabilirsiniz. Yanlız  Whatsapp de veli gurubu kurarken Yenitoplumesaj özelliğini kullanın . Bu sayede sizin mesajlarınız velilerinize giderken onların mesajını sadece siz görür veliler arası gereksiz polimikleri engellemiş olursunuz.

9.      Sınavlar TEOG ciddiyetinde yapılmalı, mümkünse kurumsal denemeler olmalı, takvimi ve kapsamları ilan edilmiş olmalıdır. En az farklı yayınlardan 10 adet yapılmalıdır.

10.   Sınav sonunda soruları sınıfta özellikle çözün, sonucu öğrenciler ile değerlendirip ortak hedefe uygun sonuçlar olup olmadığını kontrol edin. Zaman kaybı olarak görmeyin.

11.   Yazın öğrencilerinizin yaz kursuna gelmesini sağlayın.

12.   Seminer dönemlerinde TEOG kurslarına devam edin.

13.   Seçmeli derslerinizi TEOG a katkı sağlayacak şekilde planlayın.

14.   Sınıfların öğrenci dağılımını tekrardan eşit başarı seviyesine uygun olarak yapın. Bu dağılım için dersine giren öğretmenlerden yardım alın. Ders işlenebilir bir sınıf başarıyı ciddi oranda arttırmaktadır. Bir araya gelmemesi gereken öğrenciler var ise ayırın. Mümkünse sınıf mevcutlarını 20 civarına çekecek şekilde bölün. 

15.   Veliden destek olarak isteyeceğiniz şeyler ise; denemelerin ücretleri ve devam konusuna önem vermeleridir. Bu dönemde ergen olan öğrenciler genelde velileri ile çatışma içindedir. Bunu göz ardı etmeyin. Öğrencilerin telefon ve bilgisayar oyunları, ders harici zamanlarının planlanması, arkadaş grubu takibi, evde çalışma ortamının ayarlanması, ödev takibi, televizyon izleme saatleri, misafir alma ve misafirliğe gitme sonucu meydana gelen düzensizliklerin engellenmesi, deneme sınav sonuçlarına nasıl ulaşılacağının ve nasıl değerlendirileceğinin belirlenmesi gibi konularda da bilgi vermeli ve yardımlarını istemelisiniz.

16.   TEOG kapsam olarak öğrenme güçlüğü çekmeyen her düzenli çalışan öğrencinin 460 civarı alabileceği bir sınavdır. Bu yukarıdaki durumların işeyişine göre yukarı veya aşağı doğru değişebilir.
Fatih Akyüz
www.fenokulu.net
[email protected]
http://www.facebook.com/fenokulu
http://twitter.com/#!/fenokulunet

 

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
5. Sınıf Başarı Var Soru Bankası