Diğer Çalışmalar
Diğerleri
ALİ CAN BİLİMSEL YÖNTEMİ UYGULUYOR!

 

Okuldaki dergilerde ilköğretim öğrencilerinin de bilimsel araştırma yapabile çeklerini okuduğum zaman gözlerime inanamadım! Hemen öğretmenime koştum. Öğretmenim bunun bir yöntemi olduğunu, bunu uygularsam çalışmamın bir bilimsel araştırma olabileceğini söyledi. Kolları sıvayıp hemen çalışmaya başladım. Önce kafamı çoktandır kurcala yan merak ettiğim bir soruyu hatırladım: Çevre nasıl kirlenir?. Bilimsel araştırmam bu konuda olacaktı. Öğretmenimin önerdiği yöntemi bu soruya yanıt bulabilmek için kullanınca ortaya aşağıdaki bilimsel araştırma çıktı. (NOT:Büyük ve koyu harfle yazılanlar öğretmenimin önerdiği

 BİLİMSEL ÇALIŞMA YÖNTEM BASAMAKLARI` DIR.

1. SORULAR SORMAK: Bazen annemin bana her suyu içmemem gerektiği, suların kirli olabileceği konusunda uyarıda bulunduğunu hatırladım Acaba su nasıl kirleniyor? Suyu kirleten maddeler nelerdir? Suyu en çök hangi maddeler kirletiyor? Su kirliliğinin canlıların yaşamı üzerindeki etkisi nedir?

2. KESTİRİMLERDE BULUNMAK: Kimyasal maddelerin suyu kirlettiğini ve bu suların bitkilerin büyümesini engellediğini ve dolayısıyla insan yaşamı­nı olumsuz yönde etkilediğini duymuştum.

Tahminim: Kimyasal maddelerin miktarı arttıkça su daha çok kirlenir ve bitkilerin büyümesini ve gelişmesini engeller.

3. BİR HİPOTEZ KURMAK: Tahminimi daha bilimsel bir hâle getirmek için bir yargı cümlesi kullanmalıyım....İşte buldum! Suları kirleten kimyasal madde miktarı arttıkça bitkilerin büyümesi güçleşir.

4. ARAŞTIRMAYI TASARLAMAK VE UYGULAMAK: Bitkilerin büyümesini engelleyen nedenin kimyasal maddeler olduğunu nasıl gösterebilirim? Bu­nu bir kaç gün düşünüp konuyu bir kaç arkadaşımla da tartıştıktan sonra şöyle bir yöntem buldum:

Annemden bana çiçekçiden aynı toprak ve saksıya dikebileceğim üç tane menekşe almasını istedim. Menekşelerimi aynı gün üç farklı saksıya diktim. Saksı­ların boyu, genişliği, toprağın cinsinin aynı olmasına dikkat ettim. Saksıların hepsi­ne farklı numaralar verdim.(1,2,3). Hepsine farklı miktarlarda annemin çamaşırları için kullandığı çamaşır suyundan kimyasal madde olarak karıştırdığım çeşme suyu döktüm.

1. saksıya   : 1 çay kaşığı çamaşır suyu karıştırılmış bir fincan su.

2. saksıya   : 5 çay kaşığı çamaşır suyu karıştırılmış bir fincan su

3. saksıya   : Hiçbir katkı maddesi karıştırılmamış bir fincan su.

1 .saksıyı, 2.saksıyı ve S.saksıyı her gün gözlemleyip bitkilerin büyüme hızını kaydetmeye karar verdim. Peki bunu nasıl anlayacaktım? Bitkilerin büyümesini gün gün gözleyerek bitkiye her gün belirlediğim oranda çamaşır suyu verecektim.

5. BULGULARI KAYDETMEK: 1., 2., ve 3. saksıyı her gün gözleyerek bit­kilerde meydana gelen değişmeleri resmettim ve bulgularımı hazırladığım tabloya kaydettim. Tabloya, değişme olmamışsa (-), olmuşsa(+) işaretleri­ni koydum.

 

BULGULAR

 

Saksı

No

 

Başlangıç

 

2. gün

 

 

4. gün

 

 

6. gün

 

 

8. gün

 

 

10. gün

 

 

12.gün

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bulgularımı kaydetmeye her üç saksıdaki bitkinin şeklin de gözle görülür bir değişme oluncaya kadar devam ettim.

6. SONUÇLARI YORUMLAMAK: Tablomdaki (+) ve (-) işaretlerine bakarak neredeki bitkinin en çabuk, hangisinin en geç gelişiminin bozulduğuna karar verdim.

7. SONUCA ULAŞMAK: Deneyim, 3.Basamakta kurduğum yargı cümlesinin doğru veya yanlış olduğunu gösterdi. Acaba hangisi?

Cevabı öğrenmek istiyorsanız, bu bilimsel araştırmayı aynı basamaklardan geçerek bir kere de siz yapın ve ulaştığınız sonucu kocaman bir kartona renkli boyalarla yazarak sınıfınıza asın!

3237 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular